Hospici hrozí ekonomický zánik
Činnost mobilního hospice v Benešově, který je jediným svého druhu v kraji, ohrožuje nedostatek peněz. Místo několikamilionové dotace na provoz, o kterou žádal, dostal necelých 70 000 korun. Pokud nezíská grant od kraje, bude muset své působení ukončit, píše dnešní středočeská příloha Mladé fronty Dnes (MfD).
Hospic provozuje čtvrtým rokem sdružení TŘI. Podle jeho předsedkyně Terezy Dvořákové má roční rozpočet minimálně 3,5 milionu korun. Hlavní příjem tvoří granty kraje, ten o nich ale ještě nerozhodl. Pokud se situace nevyřeší do konce dubna, budou muset terénní zdravotně-sociální služby skončit.
Loni v dubnu hospic na základě poptávky obyvatel Benešovska rozšířil služby o osobní asistenci a přijal a vyškolil nové pracovníky. Pokud peníze nedostane, bude muset tuto službu zrušit jako první. O služby osobní asistence mají zájem rodiny dlouhodobě pečující o vážně nemocné osoby. Díky asistentkám, které u nemocného zůstanou, si mohou rodinní příslušníci vyřídit třeba úřední záležitosti, nakoupit nebo jít do práce.
Po ukončení služeb osobní asistence by skončila i mobilní hospicová služba. Zajišťuje ji tým zdravotníků, který za pacientem dojíždí domů. Nabízí také půjčovnu zdravotních pomůcek.
"Stát si musí uvědomit, že hospicová služba bude muset být vždycky dotovaná. Nový zákon o sociálních službách na hospic nepamatuje. Nutí nás, aby nám pacienti za návštěvy platili. To se mi jako lékaři příčí. Navíc lidé jsou svou náhlou nemocí zaskočeni. Většinou jde dolů i jejich životní úroveň, protože jejich blízcí odejdou ze zaměstnání nebo jsou na neschopence," řekla Dvořáková.
Problémem je také to, že hospicová péče je na rozhraní mezi zdravotní a sociální službou. Někteří pacienti na ni mají nárok, ale na sociální dávky nedosáhnou.
Základním posláním hospicové péče je zmírnit bolest a utrpení pacientů trpících nevyléčitelnou nemocí, většinou nádorovým onemocněním. Loni benešovský hospic pečoval o 21 lidí.
Zdroj: ČTK