Přeskočit na obsah

Höschl: Některé z Freudových myšlenek potvrdila i moderní věda

Některé z myšlenek Sigmunda Freuda potvrdila i moderní věda, řekl psychiatr Cyril Höschl. Pro soudobou psychiatrii a psychologii má význam zejména jeho objev nevědomí, raného vztahu mezi matkou a dítětem a některé jeho postřehy týkající se komunikace lékaře a pacienta, soudí odborník. Freud se narodil před 150 lety v moravském Příboru. Psychoanalýza, kterou celý život propagoval, se však používá podle odborníků jen ve výjimečných případech.

V posledních letech přinesla například skupina vědců z univerzity v Montrealu experimentální důkazy potvrzující Freudův názor o důležitosti vztahu mezi matkou a dítětem po narození. Vědcům se podařilo u laboratorních potkanů prokázat, jak mateřské chování mění vazby v genech, které jsou později důležité pro odolnost vůči stresu, vysvětlil Höschl.

Freud také popsal takzvaný přenos a protipřenos - mechanismy, které utvářejí vztah lékaře a pacienta. Oba zúčastnění do něj totiž mohou vkládat své předchozí zkušenosti. "Lékař, který není dostatečně vytrénován, se chová nepříjemně k ženě, která mu připomíná domovnici, která ho trápila v dětství, či tchýni rozvedené manželky," vysvětlil Höschl. V komunikaci s pacientem mají podle něj lékaři rezervy i 150 let od narození vídeňského psychologa.

Höschl poukázal také na to, že viditelněji než medicínu ovlivnila psychoanalýza umění. Připomněl například předválečné surrealisty. Podle historiků však samotný Freud nejevil o moderní umění nijak velký zájem, preferoval spíše antické sochařství.

Během psychoanalýzy odkrývá lékař společně s pacientem jeho nevědomé představy a snaží se objevit jeho vytěsněné vzpomínky. Analyzuje například sny, volné asociace či přeřeknutí. Klienti docházejí na psychoanalýzu řadu let a jeden analytik může mít jen omezené množství klientů.

Největší základnu má tato metoda léčby v USA, kam před fašistickým režimem emigrovala z Evropy řada praktikujících, převážně židovských psychoanalytiků. V Česku se rozvíjela od třicátých let minulého století. Za komunismu pak psychoanalýza přežívala převážně mimo oficiální psychiatrii. V současnosti se jí v Česku věnuje asi 200 terapeutů.

Sigmund Freud se narodil v rodině židovského obchodníka v moravském Příboru 6. května 1856. V rodném městě ale strávil jen tři roky, protože v roce 1859 se rodina přestěhovala do Vídně. Náruživý kuřák doutníků zemřel v třiaosmdesáti letech, 23. září 1939, v Londýně, kam utekl před fašismem. Rodinné žezlo pak převzala jeho dcera Anna, která se věnovala zejména dětské psychologii.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…