Přeskočit na obsah

Horská služba bude poprvé ukotvena zákonem, moc jí však nepomůže

"Pro naše fungování to však žádnou změnu nepřinese," řekl ČTK náčelník horské služby Jiří Brožek. Žádné změny úprava podle Brožka neznamená ani pro návštěvníky hor, pouze ukotvuje službu v českém právním řádu.

    "Bereme to jako odrazový můstek, aby se mohly řešit další věci, které se týkají českých hor," zhodnotil novou zákonnou úpravu Brožek; zákon považuje za pouhý kompromis. Podle členů horské služby by si totiž Česko zasloužilo zvláštní zákon o horách, politici však jejich názor nesdílejí.

    Na zákon, který by práva a povinnosti členů horské služby i návštěvníků hor upravoval, její členové dosud čekali. Dlouhodobě si stěžují zejména na to, že záchranářské práce podnikají na vlastní nebezpečí.

    Situaci však zásadně nezmění ani nově přijatá legislativa; doporučení členů horské služby proto pro návštěvníky hor ani nadále nebudou nijak závazná. Nová úprava členům horské služby nepomůže ani v případě, když se při výkonu služby zraní. "Ta novela v tom nemá žádnou váhu. Pokud se něco stane, tak to řešíme tím, že je horská služba pojištěna," vysvětlil Brožek.

    Přijatá novela zákona však podle Brožka český právní řád obohacuje tím, že odkazuje na mezinárodní pravidla chování na sjezdových tratích. Soudy by proto měly v případě sporů kvůli odškodnění nebo vymáhání pojistného po případném zranění lyžařů vycházet také z toho, zda je na sjezdovce skutečně dodržovali. "Nedodržení těchto pravidel může být postihováno," konstatoval Brožek.

    Norma upravující značení a zabezpečení v zimním středisku platí již od začátku letošního roku. Pokud některá její ustanovení provozovatelé lyžařských areálů využijí ve svých provozních či návštěvních řádech, mohou v případě jejich nedodržení provinilé návštěvníky vykázat z areálu. ČTK to oznámil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Martin Ayrer.

    Novela zákona o podnikání v cestovním ruchu dále pouze stanoví, že horská služba organizuje a uskutečňuje záchranné práce v horském terénu, vyhledává lidi v tísni a poskytuje jim první pomoc. Na základě smlouvy bude služba moci poskytovat pomoc i v lyžařských areálech. Horská služba spadá do působnosti ministerstva pro místní rozvoj, které ji ze svého rozpočtu z větší části financuje.

    Zákon také horské službě svěřuje pravomoc připravovat a školit své členy a čekatele. Služba má fungovat jako obecně prospěšná společnost a působit spolu s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému.

    Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, v Jeseníkách, v Beskydech a na Šumavě. V zimě v ní pracuje přes 100 profesionálních členů a více než 400 dobrovolných. V letní sezoně počet profesionálů klesá asi na 65.

    Zákonné ukotvení horské služby v ostatních evropských zemích se podle Brožka výrazně liší stát od státu. Například na sousedním Slovensku je horská služba v pravomoci ministerstva vnitra a její činnost upravuje speciální zákon. V Německu zase horská služba spadá stejně jako ostatní složky záchranného systému pod Červený kříž. Itálie zase má více horských služeb, jednu z nich tvoří speciální policejní oddíly; podobný systém funguje také ve Francii.

ČTK,    Jiří Janda

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…