Horké léto možná snížilo počet dětských úrazů
Prázdniny s sebou většinou přinášejí větší počet dětských úrazů, které vyžadují hospitalizaci. Teplotně nadprůměrná první část léta však možná snížila počet méně závažných úrazů, které ošetřují ambulantní chirurgové, protože u vody je poměrně bezpečno.
Přednosta brněnské Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Petr Gál ČTK řekl, že se každoročně zvýší počet běžných úrazů, jako jsou podvrknuté kotníky, zlomeniny a řezné rány, o 30 procent. Nemocnice přijímá také více úrazů, které vznikly při jízdě na kole, a častější jsou i poranění páteře po nešťastném skoku do vody. Letos žádný neskončil ochrnutím, ale vyžádají si několikaměsíční léčbu a rehabilitaci.
Podle primářky Centrálního příjmového oddělení pražské Fakultní nemocnice Motol Marie Mikulecké mělo letošní léto netradiční průběh. V hlavním městě většinou v létě úrazů a nemocí mírně ubývá, protože děti odjíždějí, a pokud se zraní nebo onemocní, léčí se v některé z mimopražských nemocnic. Letos však z nevysvětlitelných příčin v prvních třech prázdninových týdnech enormně vzrostl počet dětských úrazů a počet pacientů, kteří navštívili pediatrickou lékařskou pohotovostní službu. Na pohotovost chodily děti zejména s angínami a průjmy. V srpnu se provoz zklidnil.
Většina dětských úrazů po celém Česku končí u ambulantních chirurgů. Jeden z nich, Josef Bílek, který působí v Táboře, ČTK řekl, že letos v létě měl kupodivu málo pacientů, a pokud se objevili, byli to dospělí lidé, zejména ženy, které se poranily při jízdě na kole, a kutilové. Především v horkém červenci děti přicházely málokdy. Bílek to přičítá tomu, že teplo lákalo děti k rybníkům a k řekám, kde je nejčastějším úrazem pořezaná noha. Stoupl ale počet dětí, které se popálily u ohně, do něhož nešikovně sáhly nebo se polily vroucí vodou z kotlíku.
Koordinátor projektu Dětství bez úrazů Robert Kostner ČTK sdělil, že neexistují údaje o počtu dětských úrazů o letošních prázdninách, protože v Česku chybí národní databáze úrazů. "O čem víme, že v poslední době přibylo, jsou těžké úrazy elektrickým proudem u kluků, kteří lezou na odstavené vagony na nádražích. Bohužel si neuvědomují, že není nutné se trolejí přímo dotknout, výboj zasáhne člověka klidně až na dva metry," uvedl Kostner.
Odborníci by údajů z registru, které by měly obsahovat i příčiny úrazů, chtěli využívat k cílené prevenci.
Zdroj: ČTK