Přeskočit na obsah

Home monitoring začaly pojišťovny hradit

Na základě vyhlášky ministerstva zdravotnictví je v České republice s platností od 1. ledna 2011 telemetrické monitorování srdce hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Pod telemetrickým sledováním se rozumí dálková kontrola pacienta s kardiostimulátorem a implantabilním kardioverterem defibrilátorem. Jde o provedení kontroly stavu a správné funkce kardiostimulátoru nebo defibrilátoru poskytujícího možnost dálkové kontroly systému. Uskutečňuje se zasíláním měřených parametrů prostřednictvím mobilního telefonu bez fyzické přítomnosti pacienta v ambulanci specialisty.

Díky této změně je výše úhrad při monitorování pacienta na dálku postavena na roveň standardního ambulantního vyšetření prostřednictvím standardního programovacího zařízení.

Zásadním přínosem systému je zkvalitnění péče o pacienty se srdečním selháním a závažnými srdečními arytmiemi a snížení zatížení speciálních kardiologických ambulancí rutinními technickými kontrolami přístrojů. Cenu monitorovací jednotky a její pronájem hradí zatím výrobce systému. Každý kvalifikovaný kardiolog na specializovaném pracovišti nyní může uplatnit nárok na úhradu za monitorování zařízení na dálku. K vyplacení úhrady lékař (nebo klinika) vytiskne a archivuje zprávu CardioReport, již lékař dostává z internetové stránky systému BI OTRONIK Home Monitoring. Za jedno monitorování na dálku dostává lékař či klinika 237 bodů.

Na základě vyhlášky může lékař vykonat tři kontroly za čtvrtletí. Díky novému systému úhrad může lékař kontrolovat stav pacienta v pravidelných intervalech nebo na základě speciálních zpráv o událostech podle předem provedeného výběru. Výběr událostí je podmíněn systémem, například ERI, terapií elektrickým výbojem, ale také periodickým odesíláním IEGM HD on‑line a dalšími faktory.

Bezdrátový systém dálkového monitorování pacientů se srdečním onemocněním Home Monitoring (domácí monitoring) se již více než deset let využívá v praxi jako systém časného varování pacientů a lékařů. Funguje tak, že při sebemenším náznaku problému vyšle neprodleně zprávu lékaři bez ohledu na to, zda se pacient nachází doma nebo tisíce kilometrů daleko. Díky těmto informacím, které mohou zachránit život, může lékař svého pacienta v reálném čase kontaktovat a poslat jej v případě potřeby ihned do nemocnice. Klinické zkoušky dokázaly, že ve srovnání se zařízeními bez monitorování na dálku je systém Home Monitoring schopen přibližně o měsíc zkrátit dobu mezi nástupem projevů srdečního onemocnění a vyhodnocením stavu pacienta.

V České republice měl systém sledování srdce na dálku Home Monitoring premiéru, jako první monitoring srdce, v roce 2004. V současné době je pomocí systému Home Monitoring sledováno v České republice 1 800 pacientů.

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…