Přeskočit na obsah

Hollywoodská nemocnice zaplatila hackerům, aby mohla používat počítače a rentgeny

Původní informace o tom, že hackeři požadovali zaplatit 3.6 milionů dolarů, vedení nemocnice nepotvrdilo.

Hackeři se nabourali do sítě losangeleské nemocnice v pátek 5. února. Do systému se zřejmě dostali přes e-mail a síť zaplavili škodlivým počítačovým programem ransomware, který uložená data zašifrovává a který znepřístupní uživatelům počítač či dokumenty. Pro obnovení přístupu vyžaduje zaplacení určité finanční částky. Program se nazývá podle anglického slova ransom - výkupné.

Zdravotníci hollywoodské nemocnice, ve které je přes 400 akutních lůžek, se tak na čas vrátili opět k papírům a tužkám, komentuje situaci tamní tisk. K bezprostřednímu ohrožení zdraví pacientů podle nemocnice nedošlo, ale počítačový útok jasně ukázal na úskalí zabezpečení dat, nejen ve zdravotnictví.   

Případem se začala zabývat FBI. „Podobné útoky hackerů jsou poměrně časté. Útoky, jejichž cílem jsou zdravotnická zařízení, jsou však zatím vzácná,“ uvedl pro Los Angeles Times odborník na kybernetickou bezpečnost Phil Lieberman.

Na druhou stranu deník poukazuje na to, že samotné úniky dat ze zdravotnických zařízení nejsou ničím výjimečným. Od roku 2010 hlásilo více než 150 zdravotnických zařízení, pojišťoven a nemocnic případy, kdy došlo k neoprávněnému úniku záznamů o pacientech.

Tato zpráva přichází v době, kdy v České republice parlament schvaluje vznik tzv.  Národního zdravotního informačního systému, který má pod roodnými čísly shromažďovat informace o různých onemocněních pacientů.

DÁLE ČTĚTE:

Národní registr pacientů jako smrtící lavina?
MZ chce vytvořit obří registr citlivých dat
Úřad pro ochranu údajů odmítl novelu o zdravotních službách

ivb, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…