Holcát začne jako ministr pracovat na zákoně o nadstandardech
Ministr v demisi Leoš Heger (TOP 09) Holcátovo rozhodnutí uvítal. Ocenil, že ÚS nenapadl možnost připlatit si nadstandard, pokud to upraví zákon. Podle šéfa lékařské komory Milana Kubka nezůstalo z Hegerovy reformy po dnešku nic.
ÚS zrušil nadstandardy ve vyhlášce s okamžitou platností. Na vyřešení poplatků v nemocnici a pokut za nevybírání regulačních poplatků dal ministrovi čas do konce roku.
"Soud to zrušil, protože chce, aby to nebylo vyhláškou, ale zákonem. To bude úkol pro ministra, na tom se bude pracovat," řekl Holcát. Nadstandardy považuje Holcát za přínosné, z peněz navíc se podle něj může zaplatit například chronická péče o onkologické pacienty.
Heger uvedl, že ministerstvo má pracovní skupinu, která posoudí návrhy odborných společností na další nadstandardy. Vysvětlil, že úprava nadstandardů se bude muset přenést z vyhlášky do zákona, což podle něj technicky legislativně je možno udělat relativně snadno.
"Podstatné je, že ÚS nezrušil ideu, že by na některé výkony, materiály a služby si bylo možno připlatit," řekl legislativní náměstek Martin Plíšek. Nadstandardy by mohly podle něj být vyjmenovány v příloze zákona. K poplatkům a pokutám předloží ministerstvo do konce roku novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, kde vše nově upraví.
Holcát jako náměstek Fakultní nemocnice Motol doplnil ke zrušení pokut za nevybírání poplatků, že pro nemocnici je to dobře. "Někdy náklady na vymáhání byly tak velké, že přesahovaly zisk z poplatku," vysvětlil.
Pokud se vrátí poplatek ze 100 na 60 korun, nemocnice na tom bude ročně tratit asi 20 milionů korun, dodal.
"Poslední tři roky ukázaly, že poplatky v nemocnici nikoho na právech nekrátily. ÚS svým rozhodnutím podpořil katastrofální skladbu výdajů domácností, kdy Češi více utrácejí za alkohol a cigarety, než za své zdraví," sdělil ČTK vrchní ředitel ministerstva zdravotnictví Jan Růžička.
Rozhodnutí ÚS o nadstandardech uvítali odboráři. Dlouhodobě proti nim protestovali. Varovali, že po ničemu neškodícím prvním pokusu, jako byly třeba lehčí sádry, by přišly nadstandardy, které by výrazně omezily nynější rozsah zdravotní péče.
"Oponenti nám říkali, že tvoříme medicínu pro chudé a bohaté, nakonec praxe ukázala, že tady žádná chudinská medicína nevzniká, naopak naše drahá medicína je dostupná pořád všem," řekl Heger.
K platbám v nemocnici doplnil, že by měly mít stanovenu horní hranici. Také podle Kubka by platba měla být časově limitovaná. Podle ÚS jsou lidé, kteří nejsou schopni to zaplatit. "Měli jsme slíbeno, že náš sociální systém to pokryje. Ukazuje se, že to nepokrývá, takže zákon na to bude muset dát zastropování podobně, jako jsou zastropovány regulační poplatky," řekl Heger.
Pojišťoven se podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřicha Tichého zrušení nadstandardů prakticky nedotkne. Hradily jen tu část ceny, která pokryla základní variantu. "Dotkne se to ale pacientů, kteří na to doplatí. Jestliže obyčejná sádra stojí 300 korun a lehká 800 korun, doplácel pacient jen 500 korun rozdílu, teď bude muset zaplatit celých 800 korun," vysvětlil.
Lékařský ředitel kliniky Lexum profesor Martin Filipec ČTK řekl, že nadstandardy významně rozšiřují poskytovanou péči a ve výsledku zvyšují kvalitu systému. Podle pojišťoven dali lidé loni za nadstandardy zhruba 46 milionů korun, z toho 40 milionů za čočky. "Statistiky naší kliniky tento zájem potvrzují, více než 65 procent našich klientů si na lepší oční čočku připlácí," upřesnil.
Nadstandardy u klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v roce 2012
čočky/počet -podíl v procentech očkování povinné -podíl v procentech očkování nepovinné -podíl v procentech sádry podíl v procentech
nadstandard 28.716 40,16 17.141 2 6436 3,15 6327 4,51
standard 42.795 59,84 838.214 98 197.937 96,85 133.914 95,49
celkem 71.511 100 855.355 100 204.373 100 140.241 100
Zdroj: VZP
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK