Hodonín chce spolupracovat se slovenskými nemocnicemi
Hodonínsko- Poležet si s banálním zánětem slepého střeva ve fakultní nemocnici? Investovat peníze do nákupu drahého přístroje, přestože nemocnice v sousedním okrese podobné zařízení využívá jen pro pár pacientů ročně? Takovým paradoxům se má zdravotnictví na jižní Moravě v budoucnu vyhnout.
Kraj totiž včera představil plán, kterým chce činnost všech nemocnic bez ohledu na jejich zřizovatele propojit do jediné sítě.
Na nové koncepci lůžkové péče kraje už půl druhého roku pracuje víc než třicet odborníků. "Chceme, aby na jižní Moravě existovala jedna síť takových zařízení bez ohledu na to, jestli je spravuje kraj, stát nebo někdo jiný. Cílem je, aby se nepřekrývaly ve své působnosti. A aby společně diskutovaly například o nákupech nových přístrojů nebo zavádění drahých technologií," popsal smysl koncepce jihomoravský hejtman Michal Hašek.
"Vnímám to jako vynikající a hlavně nezbytnou věc. Především jde o to, aby pacienti s běžnými zákroky, jako je třeba operace slepého střeva, směřovali do okresních nemocnic. A nezatěžovali takzvaná superspecializovaná centra, která se naopak soustřeďují na nejsložitější výkony," uvedla ředitelka břeclavské krajské nemocnice Janka Bambasová.
O koncepci nevíme
Ředitele hodonínské a kyjovské nemocnice, Antonína Tesaříka a Igora Kalixe ale zatím s koncepcí nikdo neseznámil. Proto ještě nemají představu, jakou by v ní obě zařízení sehrát roli.
Podle vyjádření Tesaříka ale hodonínská nemocnice připravuje ještě další projekt, postavený na spolupráci se slovenskou stranou. Jeho hlavním cílem bude vybudování vztahů se slovenskými nemocnicemi, výměna zkušeností a porovnání výkonnosti jednotlivých zařízení.
"Naše vědomosti o tom, jak pracují slovenští kolegové, jsou nulové," uvedl Tesařík a dodal, že vznikem hranice mezi Slovenskou aČeskourepublikou se přerušily veškeré kontakty.
Tesařík ale věří, že díky vstupu naší země do Evropské unie dojde k postupnému odstranění bariéry i ve zdravotní péči. "Pacienti se dosud nezajímali o to, jaké služby nabízí slovenské nemocnice, protože se zatím legislativně neošetřily úhrady za zdravotní péči v zahraničí," nastínil.
Ředitel je ale přesvědčen, že jednou k takovému kroku dojde, a proto je dobré se na něj připravit.Považujetaké za důležité, aby například slovenští pacienti věděli, co jim hodonínská nemocnice může v oblasti zdravotní péče nabídnout. Projekt teď čeká na schválení ze strany slovenského ministerstva hospodářství. Spolupráci už přislíbily kromě hodonínské nemocnice také Kyjov a ze Slovenska fakultní nemocnice Skalica, Trenčín a Trnava, která je vedoucím partnerem projektu.
Regionální časopisy, LUCIE HRABCOVÁ, VERONIKA HORÁKOVÁ
Zdroj: Regionální časopisy