Historie Diag Human se opakuje. Privatizací tkání
Praha - Obchod s lidskými tkáněmi svěřila česká vláda soukromé firmě PrimeCell. Pouští se tak do stejného rizika jako v roce 1992, kdy chtěla obchodovat s krví prostřednictvím společnosti Diag Human.
Později vláda od smlouvy s Diag Human odstoupila a dnes čelí arbitráži, kde majitel Diag Humanu Josef Šťáva žádá 15 miliard.
Příběh s tkáněmi je v mnoha ohledech podobný. Ve zdravotnictví se dají z lidského těla použít krev, tkáně a orgány.
Poslední schůze vlády
Diag Human měl převzít produkty všech transfuzních stanic, Prime Cell získala rozhodnutím vlády Mirka Topolánka kontrolu nad dvěma ze tří tkáňových bank, konkrétně v Brně a Ostravě. Brněnská banka přitom kontroluje 80 procent odběru tkání z mrtvých těl. Tkáněmi se míní především oční rohovky a buněčné štěpy kůže, šlach a kostí. Do stejné kategorie patří také placenty a kostní dřeň.
Topolánkovi ministři na své poslední schůzi 4. května 2009 jednohlasně rozhodli o tom, že stát předá tkáňové banky Fakultních nemocnic v Brně a Ostravě akciovým společnostem Národní tkáňové centrum resp. Centrum tkáňové terapie a diagnostiky.
Stát si ponechá v první firmě 24 procent akcií, ve druhé 20 procent. Zbylé akcie převezme soukromá společnost PrimeCell.
Stát dodá podle důvodové zprávy k vládnímu usnesení vědecký personál, PrimeCell bude mít na starosti obchod a finance.
Zkušený, unikátní, bohatý
Předkladatelka návrhu ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová v důvodové zprávě vysvětlila, proč zvolila bez výběrového řízení právě PrimeCell: "Představuje strategického partnera s vysokou mírou zkušenosti s oblastí léčivých přípravků pro moderní terapii. Prostřednictvím spoluvlastnictví společných podniků získá stát přístup k unikátní infrastruktuře a zisku společných podniků."
Podle Filipiové stát ušetří 935 milionů korun, které se společnost PrimeCell údajně zavázala investovat v letech 2009 a 2010. Investice jsou nezbytné, protože stávající vybavení tkáňových bank neodpovídá novým předpisům Evropské unie.
Od vládního rozhodnutí oplynulo deset měsíců a PrimeCell zatím žádné investice nepřinesla. Pouze požádala evropské strukturální fondy o podporu na projekty "Inovace národního tkáňového centra", "Next-M", který vytvoří obchodní síť s tkáněmi, a "4Medi", jehož prostřednictvím se bude financovat biotechnologický park v Ostravě.
Na každý z projektů žádá přes 100 milionů korun.
Řízení tkáňových bank převezme PrimeCell koncem roku.
celý článek ZDE
aktuálně.cz, Petr Holub
Zdroj: aktuálně.cz