Přeskočit na obsah

Hejtmani: Znárodňování nemoc

Poslanecký návrh zákona o neziskových nemocnicích znamená podle hejtmanů znárodňování. Návrh přirovnávají k předpisu z roku 1948, který podepsal tehdejší komunistický vůdce Klement Gottwald. Pokud bude schválen, kraje se obrátí se stížností na Ústavní soud, řekl novinářům po dnešním jednání asociace krajů její předseda a moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

Jakoukoli snahu znárodňovat nemocnice ministr zdravotnictví David Rath popřel. "To říkají hejtmani, kteří naopak majetek chtějí rozkrást. Pod záminkou, že druhý znárodňuje, připravují rozkradení nemocnic," řekl Rath novinářům.

Podle Tošenovského by zákon krajům odňal majetek, kraje by ale při jeho spravování byly podřízeny pravidlům stanoveným ministerstvem zdravotnictví, přitom by garantovaly závazky zdravotnických zařízení. "Zákon skutečně považujeme za neuvěřitelný průlom," uvedl Tošenovský. Je to dekret o znárodňování majetku krajů, obcí i nemocnic, dodal. Rath ČTK řekl, že nemocnice by zůstaly v majetku kraje, jen by se změnila jejich právní forma.

Návrhem této normy reagovali poslanci zejména z ČSSD na postup krajů, které nemocnice převádějí z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Krajům a ODS vadí, že nemocnice budou zařazeny do sítě, jen když se změní v neziskové. Pouze to by jim zaručovalo peníze od pojišťoven. Rath upřesnil, že bez smlouvy s pojišťovnou dostanou nemocnice vždy zaplacenu akutní péči, za ostatní by pacienti platili.

Hejtmani si navíc stěžují, že návrh zákona nebyl s kraji projednáván. Prý se k němu i velmi těžko dostávali. "Je to bezprecedentní postup parlamentu, který od vlády jedné strany nemá obdobu," soudí Tošenovský.

Rath tyto výhrady rovněž odmítl, podle něj hejtmani měli návrh k dispozici. Podle ministra ale je těžké domluvit se s někým, kdo chce zprivatizovat nemocnice podobně, jako počátkem devadesátých let ODS privatizovala průmyslové podniky, což se podle Ratha rovnalo rozkradení a rozkladu průmyslu. Rath uvedl, že když zákon o neziskových nemocnicích nebude přijat, dopadne to s nemocnicemi stejně jako s pomníky privatizace podle ODS.

Také pražský primátor Pavel Bém (ODS) hovořil o znárodnění, které bude mít tři rukojmí: pacienty, zdravotnický personál a lékaře a krajské rozpočty.

Podle ministra se hejtmani mýlí, zodpovědnost za zajištění péče je na státu a na krajích. "Hejtmani si pletou pojmy, mají pocit, že nemocnice jsou jejich a majetek mohou využít k jiným účelů, než je zajišťování péče o občany," dodal Rath.

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) uvedl, že síť neziskových zdravotnických zařízení by vznikla z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Když usoudí, že má někde vzniknout, má kraj podle něho jednat s obcí, zda zařízení zřídí. Když obec odmítne, ze zákona by podle Bendla musel zařízení zřídit kraj. "Nikdo se neptá, kde na to vezme peníze," řekl Bendl.

Návrh zákona dnes měli projednávat poslanci, kvůli jiným zákonům však odložili jeho projednávání na úterý. Tošenovský už požádal předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD), aby mohl k tématu vystoupit. Hejtmani věří, že návrh přijat nebude.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…