Přeskočit na obsah

Hejtmani se nedohodli na jednotném proplácení poplatků

Sociální demokracie hodlá nejpozději do konce února zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu, řekl ČTK předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

    Hašek šel prý na jednání s tím, že se hejtmani za ČSSD pokusí najít takové řešení, které by nebylo v rozporu s názorem ministerstva vnitra a které by současně dostálo předvolením slibům ČSSD. Po jednání Hašek připustil, že jednotný recept pro všechny kraje není možné najít.

    "Obecné řešení nelze hledat. V některých krajích jejich předchozí vedení krajské nemocnice rozprodalo nebo pronajalo, takže jsou kraje, které žádné nemocnice nemají. Tam je situace jiná než v kraji, kde ta krajská zařízení tvoří páteř zdravotního systému," řekl po jednání ministr vnitra Martin Pecina. Liší se i náklady, v některých krajích se proplácejí jen určité poplatky a jiné zase ne.

    Většina krajů poplatky od pacientů nevybírá, nebo je od nich vybere a na požádání je přímo v nemocnicích či lékárnách vrací zpět. Zdravotnickým zařízením je odvádějí z krajského rozpočtu. Podle Peciny tím ale porušují zákon. Výjimkou je systém Plzeňského kraje, kde lidé poplatky zaplatí a teprve za určité období požádají o jejich proplacení. Takový postup je podle Peciny v souladu se zákonem.

    Ministerstvo vnitra počátkem ledna zahájilo správní řízení se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. Další podle Peciny mohou následovat. Některé kraje, například Olomoucký, už přešly na systém Plzeňského kraje. Vysočina jej začne využívat od 1. února. O změně systému uvažují také v Pardubickém kraji, po 15. lednu o tom budou jednat také radní Jihomoravského kraje.

    "Situace v každém kraji je úplně jiná. Některé kraje akceptovaly to, co jsme jim říkali. Těch přibylo. Některé kraje mi sdělily i dnes, že se děje správní řízení a ať vyčkáme. Oni mají své argumenty, moji úředníci mají své argumenty. V krajním případě o tom, kdo má pravdu, budu rozhodovat já s rozkladovou komisí," řekl dnes Pecina.

    Hašek dnes Pecinovi opětovně řekl, že ČSSD hodlá zákon o poplatcích napadnout u Ústavního soudu. "Nemyslím si, že by ČSSD měla v této věci otálet. Vidím to v horizontu několika týdnů. Nejzazší termín je konec února. Právníci nyní řeší to, kdo konkrétně bude stěžovatelem," řekl Hašek.

    ČSSD se opírá o údaje Státního ústavu zdravotních informací, který zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Podle nich poplatky neprokázaly regulační účinek. "To byl mimo jiné jeden z argumentů, proč před dvěma lety Ústavní soud velmi těsně poměrem hlasů osm ku sedmi nechal žít tu Julínkovu podobu takzvaných regulačních poplatků," řekl Hašek. Podle Haška jsou poplatky od počátku v rozporu s Ústavou a ČSSD chce, aby se Ústavní soud touto otázkou znovu zabýval.

    Hašek dnes prostřednictvím Peciny také vyzval vládu, aby zrušila, jak řekl, "ostudné" usnesení bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka z února loňského roku, podle kterého se mají analyzovat dary z krajských rozpočtů. "Dokonce že se má analyzovat to, že by nebyly vypláceny nemandatorní výdaje pro kraje ze státního rozpočtu. Já bych byl rád, aby pan premiér v této věci udělal definitivně pořádek a po téměř roce tohleto usnesení zrušil," řekl Hašek. Tento požadavek podpořili všichni hejtmani.

    "To, co vidím jako klíčový posun v názoru ministerstva vnitra, je to, že kraje obecně mohou poskytovat dary. To je věc, kterou v minulosti ODS nepřipouštěla. Stát už si nemyslí, že kraje nemohou dávat dary," dodal Hašek. Ministerstvo vnitra podle něj v nynějších správních řízeních řeší jen techniku jejich proplácení.

ČTK, pet

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…