Přeskočit na obsah

Hejtman Tesařík bude jednat o odkupu Jesenické nemocnice státem

Zastupitelé Olomouckého kraje dnes pověřili hejtmana Martina Tesaříka (ČSSD), aby jednal s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o zpětném odkupu Jesenické nemocnice státem a jejím následném převodu na kraj.

Současně uložili krajskému vedení, aby pokračovalo v jednáních o navýšení úhrad za zdravotní péči nemocnici v příštím roce. Chtějí tak řešit situaci soukromé nemocnice, která se ocitá ve finančních problémech.

Její ředitel Jan Jedlička ČTK dnes řekl, že dnešní výsledek považuje za potvrzení faktu, že kraj není ochoten spolupracovat na problémech Jesenicka.

Vedení kraje a jesenické nemocnice se snaží problém řešit už zhruba rok a půl, příliš společných bodů ale nenašli. Zatímco kraj upřednostňuje odkup nemocnice státem a následný převod na kraj v kombinaci s navýšením úhrad z veřejného zdravotního pojištění, management nemocnice žádá uzavření smlouvy s krajem o službách ve veřejném zájmu.

To by například znamenalo, že by se kraj podílel na finančních ztrátách. "Tuto smlouvu nám důrazně nedoporučil náš právník, nesla by pro nás řadu rizik," řekl dnes náměstek hejtmana Michael Fischer (ČSSD).

S tím ale nesouhlasí Jedlička. "Je to běžná instituce praktikovaná v zemích Evropské unie a mnoha krajích České republiky. Olomoucký kraj to odmítá, takže se budeme muset s tím nějak vypořádat.

V nejbližší době se nechystáme oddělení uzavřít, protože je naším cílem zabezpečit pro občany Jesenicka základní zdravotní servis.

Nicméně nevím, jak dlouho nás to bude bavit dotovat to z dalších podnikatelských aktivit," uvedl Jedlička. Možnost, že by stát chtěl nemocnici koupit, už dříve označil za nereálnou.

Zastupitelé také rozhodli, že hejtman bude jednat s ministrem zdravotnictví o řešení situace, pokud by management lůžková oddělení zrušil.

Podle Jedličky spočívají problémy nemocnice v tom, že poskytuje služby na rozsáhlém území, které je geograficky odděleno a žije v něm málo obyvatel.

Nemocnice se blíží do provozní ztráty, což podle ředitele souvisí s všeobecnou snahou státu ve zdravotnictví ušetřit. Nepříznivá je i skladba pacientů, většinou jde o staré lidi s více chorobami, jejichž léčba je nákladná.

Nemocnice, která poskytuje péči zhruba 40.000 lidí, je v soukromých rukou od roku 1994. V základních oborech je v ní 156 lůžek.

Olomoucký kraj zřizuje tři nemocnice ve Šternberku, Prostějově a Přerově, které pronajímá. Zajišťuje i provoz zdravotní záchranné služby, kojeneckých ústavů a odborných léčebných ústavů.

 

ČTK           Martina Šaradínová

Zdroj: CTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…