Hejtman KV kraje chce žalovat Ratha
Hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel (ODS) chce podat trestní oznámení na ministra zdravotnictví Davida Ratha. Hodlá tak reagovat na výhrůžky ministra, že zabrání představitelům kraje a jejich blízkým v ošetření v pražských zdravotnických zařízeních řízených ministerstvem. Rath výrok v tomto smyslu pronesl na úterním mítinku ČSSD v Sokolově, kde obvinil vedení Karlovarského kraje, že rozvrací nemocnice kvůli jejich převodu na akciovou společnost. Ministr dnes řekl, že jeho sokolovský projev byl nadsázkou. Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek nechtěl Rathovy výroky komentovat.
“Přeji těm pánům, aby se oni nebo jejich blízcí do tak rozvrácené nemocnice dostali. Až se jim něco stane, ať si vyžerou, co svou hloupostí způsobili. Polovina se jich už nevrátí, protože diagnózu jim udělají absolventi," řekl v Sokolově Rath podle dnešní regionální přílohy Mladé fronty Dnes (MfD). Podle deníku také ministr prohlásil, že se představitelé Karlovarského kraje případně budou léčit ve svém regionu. "Přese mě nikdo do Prahy neprojde. Marně budou volat a shánět lůžko," uvedl podle MfD Rath.
Hejtman Pavel si myslí, že Rathovy výroky jsou v rozporu s lékařskou etikou a že je ministr zbabělec. Ratha za jeho slova kritizoval i předseda Společnosti lékařské etiky Purkyňovy lékařské společnosti Jan Payn. Ministr podle něj překročil meze lékařské etiky, když hrozil špatnou péčí v nemocnicích, jež byly převedeny na akciové společnosti. Payne řekl, že Rathovými výroky by se měla zabývat lékařská komora.
"Je to absurdní situace, že se ministr zdravotnictví takto vyjadřuje o nějaké nemocnici a že mladí lékaři, kteří nic neprovedli, jsou takto osočeni," prohlásil Payne. Z praxe prý má zkušenost, že problémy se zanedbáním péče nemají mladí, ale naopak starší a zkušení kolegové.
Ministr řekl, že jeho sokolovský projev byl nadsázkou. Chce prý zabránit tomu, aby krajští politici ODS, kteří způsobí privatizací rozvrat tamních nemocnic, se sami "jako papaláši jeli léčit jinam, třeba na pražské kliniky, a na své spoluobčany nechali působit důsledky své činnosti".
Prezident ČLK nechtěl ministrovy výroky komentovat. Podle Kubka se ale pohraniční nemocnice potýkají s nedostatkem kvalifikovaných lékařů, kteří údajně odchází za lepší prací.
Karlovarský kraj převedl mezi prvními bývalé tři okresní nemocnice na obchodní společnosti. V závěru loňského roku pak zahájil jejich fúzi do jediné krajské akciové společnosti. Vedení kraje přitom od samého počátku kritizovalo zákon o neziskových zdravotnických zařízení. Rath ho obhajuje a odmítl, že by tento zákon měl některá zdravotnická zařízení zlikvidovat. Podle něho se tím zvýší dohled státu nad krajskými nemocnicemi. Když se jejich majitelé (kraje) nepodvolí, hrozí jim desetimilionová pokuta.
Rath také reagoval na zprávy některých médií, podle nichž nemocnice v Neratovicích začíná od května vybírat od pacientů za hospitalizaci 100 korun za den pobytu na lůžku. Prohlásil, že na to špitál nemá právo. Požádal proto pojišťovny, s nimiž má nemocnice smlouvu, aby ji zkontrolovaly a případně z plateb za péči vyvodily důsledky.
Kontrola z popudu ministerstva do nemocnice zamíří i přes to, že na stejné tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví vystoupil Luboš Kmeť, jednatel firmy Mediterra, která nemocnici provozuje, a informace o připlácení odmítl. Podle něj si lidé uvedených 100 korun mohou připlatit, jestliže chtějí na pokoji televizi či ledničku a pokud stojí o donášku balených vod. Se zdravotní péčí prý poplatek nesouvisí.
Zdroj: ČTK