Přeskočit na obsah

Heger vychválil zdravotnictví

Tuzemské zdravotnictví na tom ve své kvalitě není tak špatně, jak jsou mnozí lidé přesvědčeni. Potvrzuje to prý evropský spotřebitelský index zdravotní péče (EHCI), podle kterého se ČR umístila na 15. místě, těsně za sousedním Německem.

Na Žofínském fóru to včera prohlásil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle něj žádná »zázračná řešení« v systému, který běží relativně dobře, nelze očekávat.

ČR v žebříčku hodnocení celkové spokojenosti pacientů, který sestává z pěti hlavních oblastí, za posledních pět let postoupila o dvě příčky ze 17. na 15. místo. »Zlepšení to není nijak dramatické, ale je zajímavé, že jsme těsně za Německem, které je čtrnácté,« uvedl ministr.

Nejhůře české zdravotnictví dopadlo v oblasti pacientských práv a informovanosti, kde z 34 zemí skončilo na 27. místě. V otázce léků průzkum tuzemskému systému vyčítá, že velmi inovativní léky do něj vstupují relativně pomalu. S tímto hodnocením Heger nesouhlasí.

Přesně v polovině žebříčku, na 17. místě, se ČR umístila v oblasti prevence a rozsahu poskytovaných servisů a služeb. »V dostupnosti zdravotnických služeb jsme se dostali do první poloviny, jsme čtrnáctí,« doplnil ministr. V kategorii, která se podle Hegera hodnotí s největší vahou – výsledky, ČR předběhla řadu zemí. »Itálie, Belgie a dokonce Spojené království a Německo jsou za námi,« uvedl spokojeně Heger. Pacienti ocenili hlavně to, že čeští lékaři úspěšně používají moderní technologické postupy, například při transplantacích.

»Je hezké, že se pan ministr za výsledky ve zdravotnictví pochválil. S kvalitou zdravotní péče je to jako s průměrnou mzdou. Také se neustále zvyšuje, ale málokdo na ni dosáhne. Naše zdravotnictví je sice víceméně efektivní, ale stále více se vzdaluje pacientům,« uvedla pro náš deník stínová ministryně zdravotnictví a senátní kandidátka KSČM za Náchod Soňa Marková. Podle ní se všeobecně tlačí nahrazovat výpadky financování zdravotnictví zvyšováním spoluúčasti pacientů, což pravici vyhovuje. »Kvalita a dostupnost péče se ale pacientům vzdaluje,« doplnila.

Reformy jsou nutné

I přes tato zlepšení je podle Hegera nutné zdravotnický systém reformovat. Mohou za to prý hlavně ekonomické problémy zapříčiněné zvyšujícími se nároky na zdravotní systém a stárnutím populace. »Důchodců bude postupem času stále přibývat a navíc se přidává faktor, jenž spočívá v tom, že čím je člověk starší, tím je jeho péče dražší,« podotkl Heger.

Ředitel VZP Pavel Horák doplnil, že český systém zdravotního pojištění není pojištění, ale zdravotní daň. »Je to systém, kdy příjem veřejného pojištění závisí na vyšší moci, tedy na ekonomickém cyklu a na HDP.

Většinu příjmů do zdravotnictví tvoří příjmy od zaměstnanců, což je věc, která se vyvíjí nezávisle na jeho potřebách,« doplnil. České zdravotnictví se proto podle šéfa VZP potýká s výrazným nepoměrem mezi příjmy a náklady. »Zatímco se náklady ve zdravotním systému zvýšily o 10 %, my jsme teprve letos docílili úrovně příjmů z roku 2008,« upozornil Horák na budoucí rizika.

»Škoda, že pan ředitel Horák zapomněl uvést, že za snižováním se příjmů do zdravotnictví může výraznou měrou zastropování odvodů na zdravotní pojištění a nezvyšování odvodů za státní zaměstnance,« doplnila Marková.

Haló noviny

Zdroj: Haló noviny

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…