Heger: Ušetříme-li, bude na mzdy lékařům
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Novinky v˙českém zdravotnictví, na které si budou muset zvykat pacienti i lékaři už příští rok nastínil dnes ministr zdravotnictví Leoš Heger z˙TOP 09. Jednou z˙nich je taky jisté omezení ve využívání nejmodernější techniky. Do terénu by měla být nasazovaná jen v˙případě, že neexistuje jiný způsob léčby. Z˙jakých důvodů především uvažujeme ministr zdravotnictví o této regulaci jsem se zeptala přímo jeho.
Host (Leoš Heger, ministr zdravotnictví):
Regulace jsou potřeba, protože je to strašně drahé a všechny systémy na světě v˙podstatě mají s˙tímto rozvojem zdravotnictví velký problém a snaží se nějak to uchopit a usměrňovat.
Máte už teď představu, kolik by se mohlo ušetřit případnou regulací?
Tak to se nedá úplně jednoznačně říct, ono každým rokem v˙posledních letech se zvyšovaly náklady systému asi o pět procent, v˙posledním roce to bylo dokonce o 10 procent, tak já si myslím, že nějaká malá část řekněme 2 procenta by se ušetřit dala a dala by se přelít třeba do platů zdravotníků například. Já bych ještě k˙tomu dodal, že to ušetření je relativní, jednak je potřeba těch zdrojů v˙medicíně mnoho v˙dalších oblastech, než jsou ty novinky a hlavně je potřeba říct, že ty novinky, o ty novinky naši pacienti nepřijdou, že jde jenom o to, aby se sem dostaly ve fázi, kdy už jsou řádně vyzkoušené a takzvaně evidence best, to je jaksi trošku módní termín, který říká, že všechno, co je nové, musí být řádně ověřeno, jestli je to za a, bezpečné a jestli je to dostatečně účinné. Jsou prostě například u léků je to známo, že je celá řada preparátů, které vtrhnou na trh a zdají se býti průlomové a pak se po několika letech používání ukáže, že to zase tak velký zázrak není a postupně se z˙toho ustoupí.. .
Pokud jde o ty přístroje, pane ministře, tak ty budou soustředěné tedy v˙určitých centrech, kde by se měly zkoušet, když mluvíte o tom, že je to potřebné.
Tak, já bych řekl takový příklad na nějakém přístroji, který je dneska už rozšířený, ale představme si situaci, že sem přijde nový, například magnetická rezonance nebo moje generace zažila vstup CT vyšetřování, tak vždycky je období, kdy ten přístroj je tady první a začne se zkoušet a ono většinou to je tak, že najednou se tady těch přístrojů objeví velké množství a trošku se s˙nimi experimentuje v˙dobré slova smyslu, na co se budou hodit, kde jsou nejúčinnější, jaké má být diagnostické spektrum, jaký mát být spád pacientů a když se tohle to všechno zkouší v˙některých případech na hodně centrech, tak se to tak trošku násobí to zkoušení a mohlo by se to dělat na jednom místě, na tom jednom místě by se to mohlo třeba za rok, za dva vyhodnotit a říct ano, pro Českou republiku je tohle to přínosné a koupíme sem ty přístroje ještě dva další a až bude víc peněz, tak ještě několik dalších a takhle, aby to bylo organizováno a ne tak trošku chaoticky, jako to probíhá dnes.
A když pacient bude chtít tu moderní léčbu, tak to asi ale nebude zadarmo?
To já si myslím, že u těch zkoušených věcí, tam kde se ukáže, že to je potřeba, tak v˙tom centru, kde to zkoušení bude oficiální, tak tam by to mělo být hrazeno z˙veřejného zdravotního pojištění, no a jestli se ukáže, že si nějaká nemocnice tuto techniku pořídí, tak do té doby, než to bude odzkoušeno, tak tam by to pojišťovna platit neměla a nejvýše se může říct, že jsou nějaké velmi omezené případy, kde je to jasné a ty se musí vyšetřit buďto v˙tom centru, anebo když to někde koupí třeba privátní nemocnice, tak tam, ale tam by si to pak ten pacient měl zaplatit.
Vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Radiožurnál, Veronika Sedláčková
Zdroj: Radiožurnál