Přeskočit na obsah

Heger: Snížení úhrad nezpůsobí rušení nemocnic

Hradec Králové  - Navržená úhradová vyhláška, podle které mají pojišťovny platit za léčení v příštím roce o dvě procenta méně, nepovede k rušení nemocnic. Existence některých oddělení však může být ohrožena v souvislosti s výzvou lékařů Děkujeme, odcházíme. Na sjezdu zdravotnických odborů v Hradci Králové to dnes řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Podle předsedy Asociace českých a moravských nemocnic Eduarda Sohlicha pro snížení úhrad v příštím roce není důvod.

"Nemocnice budou mít prostor poklesnout v objemu péče a my doufáme, že se v rámci této možnosti projeví, že některé hospitalizace jsou zbytné a pacienta není třeba hospitalizovat," řekl Heger. Připustil, že jde o krizovou situaci, protože do zdravotnictví poprvé za posledních 20 let půjde méně peněz než v předchozím roce.

Riziko pro některá oddělení představuje podle Hegera výzva lékařů Děkujeme, odcházíme. "Pokud oni z té výzvy neustoupí, tak pak by bylo riziko uzavření některých menších oddělení. Potom by kraje a ministerstvo musely hledat způsoby jak péči koncentrovat," řekl Heger.

Výzvu Děkujeme, odcházíme, ve které se lékaři zavazují, že ke konci roku dají výpověď, už podepsalo v ČR přes 4100 nemocničních lékařů. Jejich hlavním cílem je, aby základní plat doktora stoupl podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobek průměrného platu.

Sohlich dnes ČTK řekl, že pokud by se úhrady skutečně snížily a pojišťovny trvaly na zachování rozsahu péče, musely by nemocnice logicky snižovat platy, což ale vzhledem k nespokojenosti a radikalizaci lékařů možné není. Začaly by se proto dostávat do deficitu.

"To může vést v delším horizontu k hospodářské destabilizaci zdravotnických zařízení, zejména těch menších, které jsou závislé na příjmech od zdravotních pojišťoven téměř stoprocentně, a potažmo k zániku oborů nebo celých zařízení," uvedl Sohlich.

Odboráři dnes kromě úhradové vyhlášky řešili s Hegerem zejména výši platů, které v příštím roce mají údajně klesnout. "Zdravotníci žádnou krizi nezpůsobili, to byla špatná rozhodnutí politiků a bank. Proto se snižováním platů rozhodně nesouhlasíme," řekla v diskusi jedna z odborářek.

Odboráři v Hradci Králové budou jednat až do pátku, kdy rozhodnou o konkrétní podobě stávky vyhlášené na 8. prosince. Sjezdu Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR se účastní na 200 delegátů, zastupujících na čtyři stovky odborových organizací z nemocnic, záchranných služeb, zdravotních ústavů, psychiatrických léčeben či domovů důchodců.

ČTK, sja

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…