Heger: Směnku na sto milionů nemám
V září nám sdělil váš první náměstek, že ministerstvo prověří všechny své smlouvy i smlouvy přímo řízených organizací a pokusí se najít zbytečné úniky peněz. Jaké smlouvy jste stačili prověřit? Kde se vám podařilo ušetřit?
Zatím se nám nějak výrazně ušetřit nepodařilo. Udělali jsme prověrku řady agend na ministerstvu zdravotnictví. Některé smlouvy byly pozastaveny. Například smlouva v hodnotě 60 milionů na vnitřní služby jsem nepodepsal a hledá se nové řešení. Zkoumají se některé velké evropské projekty a také některé záležitosti v přímo řízených organizací. Nyní probíhá policejní šetření na Homolce.
Toto šetření probíhá na základě podnětů bývalého poslance Hovorky?
Některá šetření už proběhla, nyní se nejvíce soustřeďuje na kauzu Homolka.
Dělá MZ nějaké systémové kroky pro průhlednější výběrová řízení? Změní systém výběru dodavatelů tak, aby byly nákupy průhlednější a nebyly zbytečně drahé?
V poslední době byly velmi kritizovány nákupy přes komplexní dodavatele, kdy si nemocnice najala firmu, která celý balík přístrojů a služeb dodala. To bylo v posledních měsících velmi silně napadáno, i když ani orgány, které to šetří, nenašly nějaké jednoznačné pochybení. Ale jakýsi Damoklův meč nad tím visí. Takže až budou vypisovány další programy v jednotlivých nemocnicích, budu velmi pro, aby z ministerstva nebyly žádné pokyny k tomu, aby nemocnice daly přednost komplexním firmám.
Tímto uznáváte, že v minulosti nemocnice pokyny z ministerstva dostávaly?
Já myslím, že nikoliv. Ředitelé nemocnic tvrdili, že jim ministerstvo tyto firmy doporučovalo. Mně se to nepodařilo prokázat. Já ale rozhodně všem ředitelům sdělím, ať si vybírají dodavatele na základě svého vlastního uvážení a ať zodpovědnost za toto rozhodnutí nesou pouze oni. Ministerstvo zdravotnictví nemůže vést dvacet obřích nemocnic za ruku. Na to by potřebovalo sto lidí na generálním ředitelství. Zodpovědnost musí být na nemocnicích a ty se z toho musejí zodpovídat.
Podařilo se vám tedy najít peníze, kterými se ve zdravotnictví plýtvá?
Stále se mluví o tom, že ve zdravotnictví existuje korupce. Vy novináři o ní píšete. Na druhou stranu - ani policie ani organizace Transparency International ještě neprokázala konkrétní případy korupce. V tom je ten problém. Ani já nemohu říci, že jsem narazil na kauzu, která by byla u soudu průkazná jako korupce. Mohu si o některých věcech myslet své, mohu se snažit, aby výběrová řízení probíhala přísněji. Ale o výběrových řízeních se mluví tak dlouho, že je to už skoro trapné. Ale nic jiného v ruce nemám. Já se chystám udělat věc systémovou - v časovém horizontu asi dvou let by mělo dojít k odstátnění fakultních nemocnic. Tyto nemocnice by neměly být přímo řízené, měly by to být subjekty, které hospodaří samostatně a nesou si svou odpovědnost. A jestliže se bavíme o korupci ve zdravotnictví, tak je potřeba říci, že je řeč nejen o managementech nemocnic, ale také o jednotlivých lékařích, kteří jsou ovlivňováni farmaceutickými firmami. Takže to mě jako ministra zdravotnictví trápí a já budu hledat cesty, jakým způsobem to změnit.
Takže jako nejvýše postavenému muži ve zdravotnictví se vám zatím nepodařilo ušetřit významnější částku peněz, která v resortu nadarmo utíká…
Ne. Nemohu vám tady ukázat směnku na 100 milionů, které se mi podařilo zachránit.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz