Heger představil veřejnosti svůj reformní tým
Praha - Zdravotnickou reformu chce ministr Leoš Heger udělat s týmem šesti náměstků. Novinářům představil poslední přírůstek, náměstka pro zdravotní péči Vítězslava Vavrouška (ODS). Post patří podle koaliční dohody ODS, Heger by si ho prý ale vybral i bez této dohody. Sestavení týmu trvalo Hegerovi pět měsíců, objevily se už i spekulace, že by ho v čele resortu mohl nahradit Jaromír Drábek, který vede ministerstvo práce a sociálních věcí.
Hegera podpořila Česká lékařská komora, kdyby prý byl odvolán, brala by to jako důkaz, že vláda nechce problémy zdravotnictví řešit. Aktuálně hrozí čtvrtina z 16.000 nemocničních lékařů hromadnou výpovědí, pokud nedostanou výrazně přidáno.
Na dotaz ČTK, proč není v reformním týmu ani jedna žena, ministr řekl, že to považuje za chybu, ale žádná žena se o místo náměstkyně neucházela. Na ministerstvu však pracuje řada schopných ředitelek odborů, uvedl.
"Vrcholové vedení je kompletní a nyní můžeme s reformními kroky, se kterými jsme už začali, pracovat naplno," řekl ministr. Vavroušek má na starosti oblast poskytování péče, je to v legislativním plánu pro příští pololetí. Zákon o zdravotních službách bude podle Hegera patřit k zásadním zákonům, které by měly zdravotnictví výrazně změnit. Vavroušek bude pracovat také na zákonech o vzdělávání lékařů a nelékařských pracovníků.
Vavroušek řekl, že původní profesí je anesteziolog, má dvacetiletou praxi u resuscitačního lůžka, 17 let byl ředitelem nemocnice a v Senátu byl místopředsedou zdravotního výboru.
"Myslím si, že největší deviza mého příchodu může být v tom, že znám místa, kde se prakticky provádí opatření vyplývající z legislativního procesu, což je někdy velmi překvapivé, jaké následky to mívá. Myslím si, že jsem schopen hledat rovnováhu mezi těmito tendencemi," uvedl.
Heger doplnil, že Vavroušek byl ředitelem nemocnice Šternberk, pokládá za důležité, že vedl menší zařízení. Ministerstvu prý bylo vyčítáno, že preferuje velké nemocnice, které přímo zřizuje. "Tímto jsme získali jakousi rovnováhu a věřím tomu, že budeme považováni za rozumného arbitra v nemocniční sféře a budeme se k ní chovat vyváženě," řekl.
Heger nyní musí řešit protesty lékařských odborů. Chce se zástupci lékařů jednat a doufá, že nabídku k jednání přijmou. Jaký bude výsledek, neví, protože zatím oboustranně nebyla vůle ustoupit.
"Z naší strany musím říct, že není bohužel přijatelná podmínka, abychom teď zvyšovali platy, protože ministerstvo na to ve vlastním rozpočtu peníze nemá. V rozpočtu veřejného zdravotního pojištění je to na manažerech, kteří dostali relativně dobrou úhradovou vyhlášku, ale zůstává stále mírně deficitní proti minulému roku," řekl ministr.
Z původní sestavy po Hegerově předchůdkyni Daně Juráskové (ODS) zůstali na ministerstvu jen legislativní náměstek Martin Plíšek (TOP 09) a hlavní hygienik Michael Vít, který "přežil" už několik ministrů.
Post prvního náměstka převzal Hegerův stranický kolega Vladimír Pavelka po Marku Šnajdrovi (ODS), který uspěl ve sněmovních volbách a stal se poslancem. Heger má také nového náměstka pro ekonomiku Petra Noska, který dohlíží také na ceny a úhrady léků ze zdravotního pojištění, a náměstka pro informatiku, bývalého šéfa zdravotnických odborů Jiřího Schlangra.
Náměstkyni pro zdravotní péči Markétu Hellerovou Heger propustil, protože nesouhlasil s tím, jak legislativně upravuje vzdělávání lékařů. Mluvčího Vlastimila Sršně si Heger ponechal.
ČTK,
Autor foto: Tomáš Novotný, Medical Tribune
Popis (zleva): náměstek pro zdravotní péči Vítězslav Vavroušek, náměstek pro ekonomiku a zdravotní pojištění Petr Nosek, první náměstek Vladimír Pavelka, náměstek pro legislativu Martin Plíšek, hlavní hygienik Michael Vít a náměstek pro koordinaci elektronizace zdravotnictví Jiří Schlanger.
Zdroj: ČTK