Přeskočit na obsah

Heger: Potlačením korupce se dá ušetřit až miliarda korun

    Praha  - V rozhovoru s ČTK ministr řekl, že úspor chce dosáhnout kontrolou nákupů nových technologií a úhradových standardů, tedy co zdravotní pojišťovny za léčení těmito technologiemi platí. Zatím si nemocnice nakupují drahé zařízení bez kontroly a pak bojují za podpory místních politiků, aby jim zdravotní pojišťovny léčbu na nich uhradily.

    "Pokud jde o korupci při nákupu přístrojů, rád bych řekl, že investic, které se učiní ve zdravotnictví, je asi za pět miliard, a když bychom byli velcí pesimisté a řekli, že se korupcí utratí zbytečně deset, dvacet procent, tak to je teoreticky půl až jedna miliarda. Ta by se výrazně hodila, i když ve 200 miliardách celkového obratu to utrácení systém moc neovlivní," řekl.

    Připomněl, že ve své předchozí profesi ředitele působil tak, aby korupci eliminoval, a docela se mu to prý dařilo. "Hodlám tak působit i na ministerstvu zdravotnictví, ale odstranit korupci zázračně, je-li jí prolezlá celá společnost, tak to je běh na dlouhou trať. Je mi to líto, říkám to ale zcela odpovědně, každý musí začít u sebe," řekl.

    Do budoucna by ministr chtěl, pokud se objeví nová technika, jako jsou například dnes operační roboty, aby se nejprve zkoumalo, jaký to bude mít dopad na financování systému. Pokud velký, pak se nová technologie vyzkouší rok, dva v jednom centru, kam se dostanou všichni potřební pacienti. Pokud se ukáže, že je přístroj opravdu přínosem a zdravotní pojištění na úhradu má, může se rozšířit použití i do dalších center.

    To ale vyžaduje úpravu zákonů, protože tam, kde není jasně definováno v zákoně, že je nějaký limit, tak tam by se péče vlastně měla poskytovat v největším možném rozsahu. Pravidlem by mělo být, že péče se poskytuje tak, aby byla pro pacienta užitečná, nepoškodila ho, přispěla jeho zdraví, a přitom léčebný postup musí odpovídat svým rozsahem finančním možnostem systému veřejného zdravotního pojištění.

    To dnes v českých zákonech není, taková pravidla přitom mají i bohaté systémy třeba v severských zemích. "Přiznávají veřejně, že medicína je dnes tak strašně daleko a tak se ve špičkách rozvíjí rychle, že na to žádná, ani bohatá země nemá, a je třeba do toho vnést pořádek, než tam nechat rozdělování korupční a neprůhledné," řekl ministr.

    Reviduje tedy nyní pravidla a dohledové mechanismy, jež zavedli jeho předchůdci ve funkci. Hlavní důraz ale dává na zodpovědnost samotných ředitelů nemocnic. "V tomto směru jim ministerstvo nechává zcela volné ruce, aby věci dělali zodpovědně podle sebe a zodpovědnost na ně přenášíme," řekl.

    Pokud jde o vlastní úřad, dává Heger s týmem nyní dohromady novou směrnici o výběrových řízeních. Mění se organizace nákupů tak, aby byly oddělené od útvarů, pro které se nakupuje. Útvary jen zadají požadavek a na nákup dohlíží někdo jiný. Teď běží na ministerstvu audity letošních výběrových řízení, budou hotové do konce roku. Až bude Heger vyhlašovat nová výběrová řízení, bude srovnávat s tím, za co se dosud kupovalo.

    Ministerstvo se v rámci boje proti korupce připojuje i k věcem jinde už běžným, jako je vyvěšování zakázek na internetu na dostatečně dlouhou dobu, nehodlá ani omezovat nabídku na úzký počet uchazečů.

ČTK,   Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…