Přeskočit na obsah

Heger popřál Kubkovi, komoře slíbil spolupráci

    Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) požádal Českou lékařskou komoru (ČLK) na jejím dnešním sjezdu o podporu reformních změn, které chystá. Od delegátů sjezdu sklidil potlesk za projev, v němž navržené změny představil. Heger blahopřál Kubkovi ke znovuzvolení a řekl, že je připraven spolupracovat s ním i s představenstvem, které dnes sjezd také zvolil.

    Ministr věří, že poklesne potřeba odborářské činnosti komory, aby nemusela bojovat jen za platy lékařů, ale věnovala se i dalším svým úkolům. Oponenti totiž Kubkovi vyčítají právě odborářské zaměření.

    "Myslím si, že půvabem demokracie je, že člověk si nemůže vybírat partnery a získává je volením. A ti, kdo mají volit, vyberou si svého zástupce," řekl k výsledkům sjezdu ministr.

    Zatím naposledy byl na sjezdu lékařů ministr Tomáš Julínek (ODS), který na rozdíl od diplomatického Hegera se dostal s delegáty do konfliktu, když nechtěl vyslechnout připomínky k navržené reformě. Julínek také na protest s odborářským zaměřením stavovské organizace z ní vystoupil.

    Heger delegáty ujistil, že je pro něj komora důležitá. "Toto je i moje komora, jsem řádně platícím členem," zdůraznil. Za to sklidil od delegátů potlesk. Ministr chce s novým vedením zklidnit situaci zdravotnictví, aby se zdravotníkům pracovalo dobře a všichni měli pocit, že systém s nimi zachází férově, chtějí v zemi zůstat a nejsou nuceni nikam odcházet.

    "Nedělejte si iluze, že přijde spasitel, který udělá za půl roku naše zdravotnictví naprosto efektivní a zdravé. Rád bych posunul zdravotnictví ještě do konce roku, aby mladí lékaři neodcházeli a lékaři ve středním věku nedávali výpovědi. Čím ale je systém složitější, tím se změny dělají pomaleji," uvedl ministr.

    Aktuálně navrhuje prodloužení platnosti Janotova balíčku o rok, i příští rok by tedy byly úředním rozhodnutím sníženy o sedm procent ceny léků, zdravotní pojišťovny by ušetřily. Ministr připravil novelu zákona, která má umožnit znovu slučování zdravotních pojišťoven a zrychlit vstup levnějších generických léků na trh.

    Do novely zkusí ministr zapracovat i změnu poplatku za položku na receptu. Novela by zvýšila poplatek v nemocnici z 60 na sto korun a umožnila pacientům připlácet si nejprve na dražší materiál, pak i na dražší léčebný výkon.

    K hrozbě odchodu čtvrtiny nemocničních lékařů v akci odborů "Děkujeme, odcházíme" uvedl Heger, že si velmi všech lékařů váží. "Neměl jsem pocit, že bych měl toto hnutí odsuzovat, lékaři si stěžují oprávněně," řekl. Není podle něj ale možné, aby současné ministerstvo "vyrobilo zázrak" a v krátké době situaci lékařů zásadně změnilo.

    Pokud opravdu odejde z nemocnic čtvrtina lékařů, je to zhruba tolik, kolik jich odchází na dovolenou o prázdninách a péče se nehroutí, vzkázal pro uklidnění pacientům ministr. Znamenalo by to možná dočasné uzavírání některých oddělení a oddálení neakutních operací, ale stav nebude kritický a péče nebude narušena, ujistil.

ČTK,    Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…