Přeskočit na obsah

Heger odmítl tlak protestujících; děkoval lékařům, kteří léčili

Péče je zajištěna, platy zdravotníků rostou a na rozdíl od jiných odvětví zdravotníkům nezaměstnanost nehrozí, zdůraznil.

Protest organizují lékařská komora a lékařské odbory, podle nichž reformy zhorší dostupnost péče pro pacienty. Tvrdí, že klesnou příjmy od zdravotních pojišťoven za léčení, takže se budou muset odkládat operace. Budou se prý rušit ambulance a některá oddělení v nemocnicích, takže to pacienti budou mít k lékaři dál. Zaplatí prý také víc za své léky.

Heger to odmítl. Podle zprávy projednané vládou stoupnou letos výdaje zdravotních pojišťoven o 1,5 procenta na 230,849 miliardy korun. Systém podle ministra kromě toho má ještě rezervy v tom, že se péče poskytuje nadbytečně a léků se předepisuje víc, než pacienti zkonzumují.

Reformami se systém podle ministra racionalizuje a je podle něj nyní už připraven na to, až zase nastane hospodářský růst, aby se srovnaly kalkulace úhrad a přidalo se těm druhům péče, kde peníze chybějí, a aby také zase začaly růst platy zdravotníků.

"Přes všechny protesty, které se každým rokem opakují a letos už měly místy až vulgární charakter, my celkem máme jasno v tom, co děláme. Je škoda, že reformu nemůžeme dělat ve finančním rozvojovém režimu, ale restriktivním, který je nepříjemný všem," poznamenal ministr.

Rozumí tomu, že lékaři jsou s řadou věcí nespokojeni, ale myslí si, že hlas lékařské komory, která protest organizuje, zdaleka nereprezentuje všechny lékaře. Účast na protestu odmítli praktici, dohodli už se s pojišťovnami na přijatelných úhradách.

Podobná dohoda se chystá i s ambulantními specialisty, kvůli kterým původně komora protest vyhlásila. Jedním z ambulantních specialistů je i šéf komory Milan Kubek, který tvrdí, že příjmy ambulancí klesnou letos až o 20 procent.

Heger věří, že ze strany lékařů, kteří nejsou přímo ve vedení komory, je pochopení pro reformy větší. Zdůraznil, že ministerstvo je tady hlavně pro pacienty, i když zdravotnická veřejnost je hned na druhém místě a Heger by chtěl, aby spokojeni byli pacienti i zdravotníci.

Pod peticí za záchranu zdravotnictví, kterou šíří komora, odbory i pacientské organizace, je tisíce podpisů pacientů. Heger rozumí tomu, že pacienti věří varováním lékařů, ale nejsou prý pravdivá.

Chápe, že se pacienti bojí, když místo ujištění, že dostanou potřebnou péči, i když jsou určitá finanční omezení, se od lékařů dozvědí, že když na tom budou existenčně špatně, péče nebude. "Tak trošku je v tom prvek, že si někteří lékaři berou pacienty za rukojmí, ale není k tomu důvod," dodal ministr.

Naďa Myslivcová
ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…