Přeskočit na obsah

Heger: Navýšení nesmí jít na úkor zdravotní péče

O půlnoci z pátku na sobotu minulý týden vypršel termín, jejž daly odbory lékařů a sester ministru zdravotnictví. Chtěly od něj slyšet, jak zajistí, aby se platy v nemocnicích zvýšily v příštím roce o deset procent, a chtěly příjmy garantovat v úhradové vyhlášce. Odbory už mezitím potvrdily, že budou čekat do pondělí 7. listopadu se spuštěním akcí, jimiž chtěly ministrovi slib připomenout. Akce měly podle plánu odborářů trvat zhruba měsíc, poté se znovu jejich vedení sejde a dohodne další postup.

V reakci na odborové ultimatum v pátek na tiskové konferenci ministr Heger zdravotníkům slíbil, že přímo řízeným organizacím nařídí od 1. ledna, aby zvýšily průměrnou tarifní mzdu o 6,25 % u všech zdravotnických pracovníků, lékařů i nelékařů. V případě, že v prvním pololetí bude systém zdravotního pojištění stabilní, dojde od prvního července 2012 k dalšímu zvýšení tarifních mezd o 3,75 procenta. V obou případech budou ke stejnému postupu vyzváni i ostatní zřizovatelé, především kraje.

„Považuji za dobrou zprávu, že se nám v době druhé fáze ekonomické krize daří zvyšovat mzdy a že v nejbližších dnech bude možno dokončit návrh úhradové vyhlášky tak, aby uvedené zvýšení mezd bylo možné zajistit,“ řekl ministr Leoš Heger s tím, že navýšení tarifních mezd je kompromisem, jehož daní bude zastavení investic ve zdravotnických zařízeních a zpomalení rozvoje celé medicíny. Podle ministra jde o jedinou variantu, jak na úkor mezd ještě neohrozit pacienty. „Vše nad tento limit již znamená ohrožení a snížení kvality péče pro konkrétní pacienty i ekonomické rozkolísání systému,“ dodává doc. Heger s tím, že původní očekávání hovořila o nárůstu výběru pojistného o dvě procenta, což by dobře pokrylo nároky na systém vzniklé zvýšením daně z přidané hodnoty. „Poslední odhady ale hovoří o nárůstu výběru pojistného pouze o jedno procento a navíc nelze vyloučit, že v průběhu roku dojde k ještě krizovější situaci,“ mírní původní optimismus ministr Heger.

Ministr rovněž připomněl, že navzdory stále neradostné ekonomické situaci se průměrná mzda lékaře zvýšila o 20 %, což lékaři od roku 1990 nepamatují. „Přesto se domnívám, že se odměňování lékařů mělo zlepšit již dávno a nemělo tolik zaostávat za rozvojem zdravotnictví a především moderní zdravotnické techniky, jehož jsme v posledních deseti letech svědky. I když situace není v současnosti vzhledem k možnostem domácí ekonomiky a k problémům celé EU růžová, budeme se snažit sliby, které jsme dali, splnit do té míry, abychom nepoškodili pacienty a aby úroveň zdravotní péče zůstala zachována. Proto jsme zvolili tuto kompromisní variantu,“ doplňuje doc. Heger.

Navýšení platů umožní úhradová vyhláška

Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že legislativními změnami a přeložením části zůstatku v rezervách zdravotních pojišťoven se do systému dostane 3,6 až 4 miliardy korun. Další podobná část finančních prostředků by podle náměstka ministra Petra Noska mohla být získána vyšším výběrem zdravotních pojišťoven.

„Máme v úmyslu dodržet memorandum a v polovině roku dosáhnout slíbeného nárůstu mezd o 10 procent. V případě krizového vývoje ekonomiky, velkého nárůstu nezaměstnanosti a propadu výběru pojistného ale férově říkáme, že bude velmi obtížné provést druhou fázi valorizace již v polovině příštího roku. Vedla by totiž k omezení dostupnosti a kvality péče, což není možné připustit,“ připouští P. Nosek.

Současně upřesňuje, že zlepšení odměňování zdravotníků nebude ošetřeno žádnou legislativní normou. Každá nemocnice si musí podle ministra najít svou techniku, jak odměňování zdravotníků upravit. „Navýšení finančních prostředků pro zdravotnická zařízení bude dáno úhradovou vyhláškou, kde bude preferováno navýšení úhrady péče v rámci systému DRG. Nemůžeme akceptovat požadavek na specifická ustanovení navýšení mezd a platů zdravotnických pracovníků ve vyhlášce, protože k rozdělování finančních prostředků musí dojít prostřednictvím skutečně poskytované péče. S detailnější strukturou této vyhlášky bude veřejnost seznámena v polovině listopadu,“ doplňuje P. Nosek.

S rezervami, které se nabízejí, ministr počítat nemůže

Odbory již minulý týden varovaly, že pokud zdravotníci další peníze příští rok nedostanou, stanou se ministr i vláda pro ně nelegitimními a budou žádat jejich odstoupení. Odbory jsou připraveny stěžovat si na ČR ve Štrasburku a Bruselu, že neplní slib, který jim dala. Podle propočtu odborů lze získat 7,5 miliardy na zvýšení platů tím, že léky a zdravotnický materiál budou osvobozeny od DPH. Tato daň však příští rok naopak stoupne.

Peníze by podle odborů přineslo také zvýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané, což kabinet odmítá. Zdravotnictví by rovněž pomohlo, kdyby získalo výnos z tabákové daně.

ton

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…