Přeskočit na obsah

Hampl: Univerzitní nemocnice by neměly být akciovými společnostmi

Vysokým školám se nelíbí záměr ministerstva zdravotnictví na zřízení univerzitních nemocnic. Vadí jim, že by měly mít formu akciových společností. Školy tak nebudou mít kontrolu nad kvalitou vzdělávání v těchto zařízeních, řekl na tiskové konferenci Univerzity Karlovy v Praze (UK) rektor Václav Hampl. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že schůzka rektorů s ministrem Tomášem Julínkem (ODS) vyzněla "mnohem konstruktivněji".

Ministerstvo chce převést fakultní nemocnice na univerzitní, plánuje spojit zdravotnická zařízení do větších celků. Z příspěvkových organizací se mají změnit na akciové společnosti. Návrh tohoto zákona by měla brzy projednat vláda. Zákon je jednou ze sedmi norem, jimiž chce Julínek reformovat české zdravotnictví. Jeho reformní záměr již kabinet schválil. Univerzitní nemocnice jako akciové společnosti má vláda i ve svém programovém prohlášení.

"Nadále je základem tento návrh, nemá smysl ho zpochybňovat. Bude se dělat paragrafované znění," uvedl Cikrt. Dodal, že ministr se na jednání 18. ledna s univerzitami dohodl, že vyšlou své experty do pracovních skupin a budou pomáhat s paragrafy zákona tak, aby zájmy univerzit byly ohlídány. Experti mají řešit kompetence univerzit a jejich majetkový podíl v budoucích univerzitních nemocnicích.

Univerzity, které mají lékařské fakulty, kromě UK tedy ještě Masarykova univerzita v Brně a Univerzita Palackého v Olomouci, s návrhem ministerstva zdravotnictví podle Hampla nesouhlasí. Rektor řekl, že školy na počátku nebyly o přípravě zákona informovány. Nyní s nimi prý sice ministerstvo jedná, trvá však na svém záměru vytvořit z nemocnic akciové společnosti.

Převod by podle rektora znamenal, že univerzita by měla garantovat strukturu, kvalitu a obsah výuky lékařských oborů v instituci, kterou nemůže řídit. "Podle našeho názoru je v tuto chvíli nerozumné podle toho návrhu postupovat," uvedl Hampl. Nedokáže si prý zatím ani představit, že by se mohly vytvořit nějaké nástroje, které by i v případě převodu na akciové společnosti kontrolu škol zajistily.

Cikrt připomněl, že akciová společnost je právní forma jako základ pro nemocnice, protože je to forma vyzkoušená, jsou tam jasné vztahy a kompetence. "Ale bude to zároveň zvláštní akciovka, protože zákon ji přesně upraví, navíc tam bude spousta věcí upravena smlouvou mezi univerzitní nemocnicí a univerzitou. Univerzita bude vlastně na obou stranách vztahu, takže si to může ohlídat," dodal.

Hampl si myslí, že možná by byla zejména dvě východiska. Nemocnice by podle něj mohly mít buď formu veřejnoprávní instituce svého druhu, nebo by mohly fungovat přímo jako zařízení univerzity.

Rektor také řekl, že pokud by měly vzniknout univerzitní nemocnice jako akciové společnosti, bylo by lepší zachovat současný stav. "Nevidím tam (v návrhu) přidanou hodnotu proti současnému stavu, jakkoli s ním nejsem spokojen," dodal.

Hampl se také připojil ke kritice financování provozu vysokých škol v tomto roce. Jejich zástupci upozorňují na to, že nebudou mít dost peněz na financování přírůstku studentů, který vyplynul zejména z rozšiřování kapacity v minulých letech. Uvádějí, že letos tak výdaje na jednoho studenta poprvé za poslední roky výrazněji klesnou.

Na UK studuje téměř 48.000 studentů, kteří se vzdělávají ve více než 323 akreditovaných studijních programech. Z nich zhruba 10.000 studuje lékařství. Společně se studiem práv a studiem na fakultě sociálních věd je o něj největší zájem.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…