Gynekologové v USA nechtějí léčit obézní pacientky
V anketě listu Sun Sentinel sdělilo 15 ze 105 dotázaných gynekologicko‑porodnických ordinací na Floridě, že uplatňují vůči nově přijímaným pacientkám váhové limity. Ty začínají už na 91 kg a pacientky, jejichž hmotnost je vyšší, jsou odmítány. Někteří z lékařů American Medical Association, která se o to začala zajímat, sdělili, že hlavním důvodem je omezená nosnost vyšetřovacích stolů nebo jiných zařízení. Nejméně šest lékařů však přiznalo, že obézní pacientky odmítají kvůli většímu riziku, jež u nich hrozí.
Doktor Albert Triana, jehož ordinace také obézní ženy odmítá, uvedl, že si lidé neuvědomují, jakým rizikům se lékaři pečující o tyto pacientky vystavují. Jsou u nich komplikovanější gynekologické operace i těhotenství a lékařům hrozí častěji žaloby.
Např. lékaři Jeffrey Solomon a Isabel Otero‑Echandiová, partneři v gynekologicko‑porodnické ordinaci, odmítají nové pacientky vážící více než 113 kilogramů. Odmítání obézních pacientek není pro lékaře příliš riskantní, neboť nejsou odborníky‑obezitology. Nejednají sice protiprávně, ale předsedové lékařských společností, experti na lékařskou etiku i advokáti obézních pacientů jsou touto strategií znepokojeni, protože podle nich porušuje étos profese lékaře.
Avšak např. Maureen Whelihanová, gynekoložka z West Palm Beach, uvedla, že obézní pacientky neodmítá. „Neměla bych klientelu, přišla bych o polovinu pacientek,“ řekla. „Nikdy jsme nikoho neodmítli. Pacientky bychom prohlédli, a pokud by bylo potřeba, doporučili bychom je ke specialistovi.“
Floridští lékaři si už dlouho stěžují na vysoký počet žalob kvůli komplikovaným porodům a vysoké částky, které platí jako pojištění profesního pochybení. Více než polovina z nich pracuje bez pojištění. Někteří lékaři uvedli, že jejich sonografy neposkytují při vyšetření obézních žen dobrý obraz jejich anatomických struktur a diagnózy některých chorob jsou pak obtížnější.
Stejně jako v jiném podnikání mohou i američtí lékaři odříci službu komukoli z jakéhokoli důvodu, včetně osobních konfliktů, pokud to není diskriminační. Podle American Medical Association lékaři nemají odmítat pacienty kvůli rase, pohlaví, sexuální orientaci nebo infekčním nemocem. Lékař také může odmítnout pacienta, pokud je přesvědčen, že jeho kvalifikace nedostačuje k adekvátní terapii pacienta. Musí však upozornit další lékaře a poskytnout zprávu.
Robert Yelverton, člen představenstva floridské Gynekologicko‑porodnické společnosti, uvedl, že rozhodnutí ohledně pacienta se tvoří v průběhu vyšetření, ne zařazením do nějaké skupiny ještě dříve, než je vyšetřen. Osobně by lékaře od odmítání obézních odrazoval. „Lidé s nadváhou lékaře potřebují. Pokud by tyto limity platily ve všech ordinacích, kam by pacient v takové situaci šel?“ řekl Yelverton.
Mluvčí Obesity Action Coalition v Tampě James Zervios řekl, že taková restrikce vypadá jako diskriminace: „… narušuje to samotné základy lékařské profese. Profesionálové ve zdravotnictví jsou zde proto, aby pomohli lidem zlepšit jejich zdraví, ne proto, aby je stigmatizovali v souvislosti s jejich váhou,“ dodal.
K problému amerických kolegů poskytl svůj komentář MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a předseda Sdružení soukromých gynekologů ČR. „Je pravda, že gynekologické vyšetření extrémně obézních pacientek je v některých případech téměř nerealizovatelné, provádět u nich operační zákrok je značně obtížné a je to spojeno s výrazně vyšším rizikem než u pacientek neobézních. Obdobná situace je, jsou‑li tyto ženy gravidní. Z tohoto pohledu lze postoj některých amerických kolegů chápat.
V Česku nicméně legislativa neumožňuje lékaři odmítnout pacienta z tohoto důvodu ani odmítnout těmto jedincům dále poskytovat péči. V praxi jedinou situací, kdy by mohl gynekolog v ČR odmítnout obézní ženu, je případ, že by měl zcela vyčerpanou kapacitu svého zařízení a nemohl registrovat nové pacientky. Netýká se to samozřejmě akutních případů,“ napsal MUDr. Dvořák.
Jan Činčura
Zdroj: Medical Tribune