Globální farmaceutický trh v roce 2010 poroste
New York - To představuje roční míru růstu v rozmezí čtyři až sedm procent. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné organizací IMS Health, která je předním poskytovatelem informací o vývoji farmaceutického sektoru.
Výrazné oživení očekává IMS hlavně ve Spojených státech. Ještě před šesti měsíci IMS předpokládala, že prodej léků na předpis v USA letos poprvé od roku 1957 klesne, a to o jedno až dvě procenta. Nyní však pro letošek odhaduje růst o 4,5 až 5,5 procenta a pro příští rok o tři až pět procent.
Růst v příštích letech však bude nízký ve srovnání s uplynulými lety, kdy se tržby zvyšovaly ročně o sedm až 13 procent. Vzestup částečně zbrzdí skončení patentové ochrany několika celosvětově nejprodávanějších léků. V příštích pěti letech vyprší patentová ochrana lékům s ročním obratem 137 miliard USD. Patří mezi ně lék na vysoký cholesterol Lipitor firmy Pfizer s ročním obratem 12 miliard USD, dále lék bránící vzniku krevních sraženin Plavix od Sanofi-Aventis a Bristol-Myers Squibb či Advanir na astma od GlaxoSmithKline.
Po skončení patentové ochrany se okamžitě na trhu objeví levnější, generické kopie léků. Příjmy z prodeje značkových léků, kterým vypršela patentová ochrana, tak mohou prudce klesnout až o 80 procent.
IMS sice očekává vstup nových léků na trh, jejichž roční příjmy by měly překonat jednu miliardu USD. Neočekává se však, že by vyrovnaly propad příjmů z léků, které ztratí patentovou ochranu.
Velmi vysoký růst očekává IMS v sedmi rozvíjejících se ekonomikách, kam zařadila Čínu, Brazílii, Indii, Jižní Koreu, Mexiko, Turecko a Rusko. V příštím roce zde mají tržby stoupnout o 12 až 14 procent a do roku 2013 se budou zvyšovat o 13 až 16 procent ročně. V samotné Číně má být roční růst vyšší než 20 procent.
IMS dodala, že její nejnovější předpověď plně neodráží případný vliv pandemie takzvané prasečí chřipky. Ta by růst podpořila, protože by prudce zvýšila prodej očkovacích látek a antivirotik, napsala agentura Reuters.
ČTK
Zdroj: ČTK