Glaukom má čtvrt milionu Čechů, nemoci očí se dá bránit
Čtvrt milionu Čechů trpí galukomem. Nemoc zvaná plíživý zloděj zraku, je druhou nejčastější příčinou slepoty. Problém je v tom, že zpočátku nemá žádné příznaky. Mnoho lidí se o ní dozví, až když je jejich zrak nevratně poškozen. Proti zelenému zákalu se však dá bránit. Má na to upozornit Světový den glaukomu, který se koná letos poprvé a připadá na 6. března.
Česká glaukomová společnost doporučuje, aby si lidé po dosažení 45 let nechali u očního lékaře alespoň jednou za dva roky vyšetřit zrak. Včasná léčba může postup nemoci zpomalit a člověku zrak zachovat.
Glaukom, tedy zelený oční zákal, souvisí se zvýšeným nitroočním tlakem. Riziko roste i s věkem. Vliv má dědičnost. Vědci již našli několik genů, které k nemoci přispívají. Riziko je větší, pokud má zelený zákal někdo z příbuzných. Více jsou ohroženi lidé silně krátkozrací, a ti, kteří mají výrazně nízký krevní tlak. Častěji onemocní ti, kteří utrpěli zranění oka. U černochů se zelený zákal vyskytuje 4,5 krát častěji než u bělochů.
Na téma zeleného zákalu byly nedávno spuštěny internetové stránky www.zeleny-zakal.cz. Kladou si za cíl přinášet základní informace o rizicích, projevech a možnostech léčby glaukomu, ale také novinky o této nemoci. Jejich návštěvník si navíc může prohlédnout videozáznamy některých očních vyšetření nebo simulace postupné ztráty zraku.
Česká glaukomová společnost vydá ke Světovému dni glaukomu, který bude 6. března, informační brožuru pro širokou veřejnost. Oční klinika první lékařské fakulty a Ústřední vojenská nemocnice společně vydají knihu určenou pro laickou i odbornou veřejnost s názvem Glaukom - vybrané kapitoly.
Zdroj: ČTK