Přeskočit na obsah

Gazeta Wyborcza: V Polsku vyšla příručka pro úplatné lékaře

"Doktore, pokud sníš SIM kartu s důkazy tvé viny, neboj se, nikdo tě neobviní," zní jedna z rad, kterou pro případ policejní razie a domovní prohlídky dává redakce časopisu Sluźba zdrowia (Zdravotnictví). Rady lékařům se jeví jako reakce na zatčení lékaře Miroslawa Garlického a časté šťáry nejrůznějších státních služeb u doktorů. Taková domácí prohlídka se objevila už i v populární telenovele, napsal list Gazeta Wyborcza.

Rady rozdává advokátka Barbara Kondracká. Připravuje doktory na každou pernou chvilku: vtrhnutí agentů či policistů, prohledání, zatčení, výslech. Lékař se dozví, že během prohlídky či zatčení by neměl propadat panice, ale požádat funkcionáře o písemné povolení či rozkaz. "Nic se nesmí odehrát 'bez stvrzenky'," můžeme se dočíst.

"Neznalost a dětinství lékařů jsou šokující. Proto jsme zveřejnili tento text," vysvětluje šéfredaktorka časopisu Aleksandra Gielewská. "Pamatuji si ještě z dob výjimečného stavu rady, jak se chovat při vyslýchání milicí či Státní bezpečností. Teď takové rady potřebují zdravotníci, protože každý měsíc dochází k desítkám zatčení."

Advokátka pokračuje: "Během prohlídky budete nejspíš stát či sedět úplně paralyzováni. To je chyba! Musíte si za všechnu cenu zachovat střízlivý úsudek, soustředit síly (hlavně duševní) a dívat se policistům na ruce."

I lékaře-úplatkáře může podle Gielewské návštěva policistů zaskočit, protože korupce byla v zdravotnictví po léta běžná. "Byla tolerována, část ekonomů dokonce přímo říkala, že udržuje rovnováhu v systému," vysvětluje. "Vlády jedna za druhou místo toho, aby vytvořily mechanismy, jak korupci odstranit, se spokojují jen s hesly a ukázkovými procesy."

"Jsou to dva různé problémy. Systém je třeba zlepšovat, korupce je však velmi konkrétní a rozšířená. Každý má ale právo znát svá práva," tvrdí autorka příručky Malgorzata Solecká.

Z příručky se doktor dozví, že by se měl starat i o své zdraví, chodit na kontrolní vyšetření a pečovat o chrup. "Protože nevíš dne, ani hodiny. Ve vězení či vazbě o zdraví jen přijdeš."

Zatčený si rozhodně musí vzít s sebou toaletní potřeby a náhradní prádlo, protože ve vězení dostane první balík až po měsíci.

Kromě hygieny je třeba se postarat i o právní záležitosti. Doporučuje se - stejně jako ve filmu - neříkat nic před setkáním s obhájcem. "Vyšetřovatelé mají své metody manipulace. Snaží se získat co nejvíce informací, než dorazí advokát, který odradí klienta od přiznání," říká právnička Kondracká.

Lékař by neměl důvěřovat "ani sympatickému prokurátorovi", který navrhuje dohodu. Proč? "Protože nemáme záruku, že prokurátor dodrží slovo a že navrhovaná dohoda není nezávazná."

Příručka se lékařům nelíbila. Telefonovali do redakce, aby si stěžovali, že je staví do špatného světla.

"Ten text naznačuje, že každý doktor je úplatkář, který by měl spát s toaletní taštičkou u boku, protože ho každou chvíli můžou zavřít," tvrdí ředitel nemocnice v Toruni Andrzej Wiśnicki.

Ale i odpůrci publikace souhlasí, že se skutečně pořádá štvanice na doktory. "Ostentativně jim dávají želízka a ukážou to pak v televizi. Je to je ale zástupné téma. Nikdo nepomýšlí na reformu. Je snazší ukázat, že lékaři jsou zloději a vrazi," říká Wiśnicki.

"Pacienti s obálkami po léta drželi lékaře nad vodou, protože nemocnice neměly peníze, aby je docenily," říká Gielewská. "Dneska je nemocniční a specializovaná péče nedostatkovým zbožím, takže lidé ve strachu o své blízké přímo vnucují doktorům obálky. Jasně, neměli by brát. Ale snad konečně politiky napadne, že možná i systém má vadu? A sama znalost práv nepomůže viníkovi uniknout před odpovědností."

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…