Přeskočit na obsah

Fúze nemocnic. Ale jak neurazit?

Na Svitavsku pravděpodobně od ledna vznikne nemocnice s tisícovkou zaměstnanců. Sloučení Litomyšlské a Svitavské nemocnice si přeje hejtman Radko Martínek, který nedávno ředitelům nemocnic vzkázal: "Buď si spojení nemocnic vyřeší sami, nebo to za ně udělám já." Ředitelé si vybrali první variantu a začali spojení připravovat.
Jenže cesta, která je čeká, není výlet, ale spíše pochod přes minové pole. Jak by třeba reagovali lidé ve Svitavách, kdyby v lednu uviděli u vchodu do své nemocnice dělníka v montérkách, který tam připevňuje ceduli Litomyšlská nemocnice? Nebo naopak?
"Jakákoliv změna bolí. Ale změna je život. Bereme to jako výzvu," uvedl včera na tiskové konferenci ředitel Litomyšlské nemocnice Libor Vylíčil. Podle něj má spojení smysl, obě nemocnice na něm mohou vydělat. Nemocnice vytvořily šest společných týmů, zaměřených například na léčebnou péči, a do konce června chtějí plán na propojení představit. Ředitelé slibují od ledna zajistit minimálně stejnou kvalitu i rozsah péče, zabránit tomu, aby jedna z nemocnic se mohla cítit jako poražená a vyhnout se propouštění. "O práci nikdo nepřijde," řekl ředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř.
Jak bude spojení nemocnic vypadat, nechtějí ředitelé odhadovat. Evidentní je, že třeba přesun praní do jedné prádelny by neměl nikoho bolet. Ani vaření v jedné kuchyni, správa budov nebo třeba společné fungování laboratoří. Chystá se však i slučování takzvané bílé nemocnice, jednotlivých oddělení. Někteří pacienti by museli do sousedního města, kde by však měli dostat lepší péči. "Prvního ledna 2010 určitě nevznikne nějaké drama, že by se někde něco zamklo a jinde odemklo. To bude proces, který by trval rok, dva nebo tři," uvedl Havíř. Tím problémy nekončí. Svitavy a Litomyšl sice nejsou takovými rivaly jako Pardubice a Hradec, nicméně zase tak daleko k tomu nemají. Jak novou nemocnici pojmenovat a neurazit polovinu pacientů? Kam posadit ředitele? "To teď neřešíme. Budeme se snažit, aby každá nemocnice byla vítěz. Třeba ředitelství nemusíme mít ani v jedné nemocnici, může být mimo, když to vezmeme ad absurdum. O to ale přece nejde. Uvědomme si, že do tří let budeme potřebovat do obou nemocnic 400 milionů korun na obměnu přístrojové techniky a na to ani jedna nemocnice nemá. Větší subjekt a silnější má šanci přežít," uvedl Vylíčil. Na nemocnice čekají další nástrahy. Ředitelé sice mohou vymyslet plán na spojení, krajští radní ale mohou nakonec rozhodnout zcela jinak.
A ještě něco. Když předchozí krajská vláda uzavřela akutní kůžka ve Vysokém Mýtě, ušetřené peníze se vypařily. Vlastně ne, šly přímo do kapes zdravotních pojišťoven. Okolním nemocnicím jen přibyla práce. Nyní hrozí, že se historie bude opakovat a sloučené nemocnice budou pojišťovnami "odměněny" snížením plateb. "To, co se tu odehrálo, je pro nás poučení. Než se celý proces spustí, musíme mít garanci Všeobecné zdravotní pojišťovny," uvedl Havíř.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…