Přeskočit na obsah

FN Plzeň investuje do svého rozvoje

Na tiskové konferenci, která se 22. února 2016 konala v borském areálu Fakultní nemocnice Plzeň, představil její ředitel MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., investiční akce, do kterých se letos nemocnice pustí. Při této příležitosti byly zmíněny již dokončené projekty. Nejvýznamnější událostí minulého roku bylo otevření pracoviště PET/MR, kterým se Klinika zobrazovacích metod může chlubit jako jediná v České republice. Od dubna loňského roku zde bylo provedeno již 703 vyšetření. V areálu nemocnice na Lochotíně se dále podařilo zrekonstruovat KARIM, přístrojově vybavit traumatologii i onkologii a otevřít nový heliport. Areál na Borech přivítal první seniory v denním stacionáři a získal nová parkovací místa. Zatímco v roce 2014 proinvestovala nemocnice přibližně 250 milionů Kč, v roce 2015 to bylo již téměř 600 milionů a letos se investice vyšplhají k 700 milionům. Většinu z nich bude nemocnice hradit z vlastních zdrojů.

Nejvíce peněz bude použito na stavební úpravy lochotínského areálu. Stavební „akcí roku“ je výstavba parkovacího domu, která již byla zahájena. První vozy zaměstnanců nemocnice by zda mohly parkovat koncem roku 2016. Parkovací dům bude mít kapacitu 400 míst a předpokládá se, že se jeho otevřením vyřeší možnost zaparkovat na parkovištích před nemocnicí, která jsou v současnosti beznadějně plná. Současně dojde i k úpravě vjezdů do obou areálů FN a zavedení systému pro rychlejší a kvalitnější odbavení přijíždějících aut.

V běhu je také rekonstrukce ambulancí chirurgické kliniky lochotínského areálu, která na čtyři měsíce výrazně omezí provoz, ale po dokončení úprav přinese pacientům větší komfort a zkrácení čekací doby na ošetření. Následovat bude komplexní rekonstrukce centrálního příjmu a rekonstrukce chirurgické JIP. Nejočekávanější stavbou plzeňské FN je dlouho plánovaná výstavba pavilonu chirurgických oborů se 450 lůžky a sjednocení chirurgických odborností do jednoho funkčního celku. Do konce února bude podána registrace na Ministerstvo zdravotnictví a následně proběhne soutěž na projektanta stavby.

Nemocnice chce investovat i do projektů, které umožní pacientům, aby se cítili dobře nejen v ambulancích a nemocničních pokojích. K těmto projektům patří výstavba dětského hřiště v lochotínském areálu a moderní vyvolávací a objednávací systém pro ambulance pavilonu č. 22 borské části nemocnice. „Pacienti jsou zvyklí z jiných druhů služeb se při příchodu registrovat, pak ztrácejí obavu, že se jim nikdo nevěnuje. Kromě toho, že pacienti budou moci sledovat své pořadí a lékaři počet čekajících pacientů, bude možné nemocné objednat například k rentgenologickému vyšetření, aniž by se museli znovu na tomto oddělení hlásit,“ upřesnil MUDr. Šimánek.

Stavební úpravy probíhají také v borském areálu. Během tiskové konference byla představena první část zdařilé kompletní rekonstrukce oddělení CHIRO C. „V současné době je to nejlépe zrekonstruované oddělení celé fakultní nemocnice a jasně dokazuje, že s areálem bývalé vojenské nemocnice v budoucnu počítáme a že i zde chceme poskytovat špičkovou péči,“ zmínil MUDr. Šimánek.

Rekonstrukce chirurgického oddělení se týkala pokojů, sesteren i chodeb, které se rozšířily tak, aby zdravotnický personál mohl lépe manipulovat s moderními lůžky, jimiž je oddělení vybaveno. Počet lůžek a dispozice jednotlivých pokojů, k nimž patří samostatné sociální zařízení, byl zachován. Zařízení všech pokojů bylo modernizováno, k jejich vybavení televizními obrazovkami přispěli sponzoři. „Chtěl bych zdůraznit, že všechny pokoje jsou klimatizované, což je zejména v chirurgických oborech velký přínos. Zažili jsme doby, kdy jsme kvůli extrémně teplému počasí museli některé výkony odkládat, a to nyní nebude potřeba. Nemocnice má být pro pacienty a tady se pro to dělá maximum,“ řekl primář oddělení MUDr. Václav Karnos. Dalším pracovištěm, u kterého je naplánovaná rekonstrukce stejného rozsahu, je CHIRO A a třetí operační sál.

Proměnou projde i kuchyně v borském areálu a do této části nemocnice se vrátí i lékárna, rozšířená a bezbariérová. První pacienty by mohla obsloužit již koncem tohoto roku.

Pracovištěm, které doposud nemocnici chybělo, je DIOP (dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče). V rozsahu deseti lůžek bude zajišťovat péči pacientům s poruchou vědomí a pacientům se závažným, nejčastěji neurologickým onemocněním, jejichž zdravotní stav nevyžaduje plicní ventilaci, ale neobejde se bez intenzivní dlouhodobé ošetřovatelské péče o dýchací cesty. Pracoviště bude umístěno v budově interních oborů jako součást ARO areálu na Borech. Jeho otevření se předpokládá v polovině roku 2016.

 

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené