FN Olomouc má špičkový přístroj
Fakultní nemocnice v Olomouci pořídila jako první zdravotnické zařízení na Moravě přístroj PET/CT, který je celosvětově považován za nejmodernější v diagnostice nádorů. Ve zkušebním provozu již vyšetření podstoupilo zhruba 80 pacientů a nemocnice zahajuje běžný jednosměnný provoz. Od dubna budou lékaři schopni vyšetřit denně šest nemocných. Přístroj stál 80 milionů korun, dalších 12 milionů korun investovala nemocnice do stavebních úprav na novém pracovišti.
"Přístroj umožňuje včasné odhalení nádorů, pomůže rozhodnout o správné léčbě a následně sledovat její průběh a výsledky. Pacienti nebudou muset absolvovat řadu jiných vyšetření, takže léčba bude i ekonomičtější," řekl ředitel fakultní nemocnice Jaroslav Vomáčka.
Podle přednosty kliniky nukleární medicíny Miroslava Myslivečka lékaři před vyšetřením aplikují nitrožilně radioaktivní látku, která se zachycuje v místech patologicky zvýšeného metabolismu, tedy například v nádorech.
"Dokážeme tak nejen určit, že nádor v těle je, ale také jeho přesné umístění. Nádor najdeme v mnohem časnějším stadiu než při vyšetření CT či magnetickou rezonancí," vysvětlil Mysliveček. Podle něj přístroj spojuje výhody pozitronové emisní tomografie a počítačové tomografie. Z takřka 90 procent slouží vyšetření k diagnostice onkologických onemocnění, ale používá se také v kardiologii, neurologii či psychiatrii.
Fakultní nemocnice měla původně v plánu zahájit dvousměnný provoz, neboť zájem pacientů o vyšetření je obrovský. "Kvůli makroekonomickým problémům ve zdravotnictví ale budeme provoz rozšiřovat postupně, tak jak se nám daří uzavírat smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Se dvěma směnami počítáme do tří let," doplnil Vomáčka. Podle něj je vyšetření nákladné, u jednoho pacienta stojí až 40.000 korun. Roční provozní náklady při plném provozu by činily až 120 milionů korun ročně.
Přístroj bude sloužit pacientům nejen z Olomouckého kraje, ale i ze sousedních regionů. Klinika údajně denně přijímá desítky telefonátů s žádostí o vyšetření. Nyní dává přednost vlastním pacientům.
V Česku se přístroj nachází pouze v Plzni a Praze. Například v Německu funguje jeden přístroj pro jeden milion obyvatel.
Zdroj: ČTK