Firmy zpochybnily vznik centrálního fondu pro vzdělávání lékařů
"Podle názoru Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) se tak bude moc nad rozdělováním financí na vzdělávání koncentrovat pouze do několika málo rukou a prostor pro korupci či netransparentní vztahy poroste," sdělil ČTK výkonný ředitel AIFP Radim Petráš.
Lepší by podle něj bylo, aby peníze šly do fondů jednotlivých nemocnic a o jejich rozdělení by rozhodoval tamní management, který má vzdělávací potřeby zaměstnanců nejlépe zmapované. V případě centrálního fondu by o rozdělení peněz rozhodovala komise bez vazby na danou nemocnici.
"Centrální fond nezaručí, že se peníze na vzdělávání dostanou do rukou mladých lékařů, kteří je potřebují nejvíce. Panuje obava, že se peníze rozmělní na zcela jiné účely," řekl Petráš.
Zdravotnictví spotřebuje za rok 280 miliard korun, podle Transparency Internacional se ročně ztratí korupcí a vnitřní neefektivitou 27 miliard. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) vyhlásil v lednu protikorupční strategii, řídit se jí musejí fakultní nemocnice. Krajům ji ministr nabídl, aby ji uplatnily ve svých nemocnicích.
Podle této strategie nemocnice už nesmějí pořádat výběrová řízení jen s jedním uchazečem ani nakupovat přes generálního dodavatele, zakázky se mají rozdělit. Dosud se stávalo, že nemocnice nakoupila za cenu vyšší než v zahraničí celou sestavu přístrojů, i když potřebovala jen některé. Firma za to přispěla nemocnici například na cesty lékařů na zahraniční kongresy.
Petráš zdůraznil, že účast na zahraničním kongresu se nerovná korupci. Řekl, že AIFP ve svých etických pravidlech přesně stanoví, jaké akce mohou firmy podpořit. Mohou to být pouze kongresy, které pořádá renomovaná evropská nebo světová lékařská společnost a mají čistě odborný program.
Bez podpory vzdělávání by se podle Petráše rozvoj české medicíny zastavil. "Sami lékaři peníze na vzdělání nemají a od státu je nedostávají," dodal.
ČTK, Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK