Firmy nabízejí nemocnicím roční služby IT za 234 až 310 mil.Kč
O největší veřejnou zakázku v téměř pětileté historii společnosti spravující v Ústeckém kraji krajské nemocnice se ucházejí čtyři zájemci. Krajská zdravotní, jejíž je kraj stoprocentním vlastníkem, vypsala zakázku na deset let poskytování služeb informačních technologií.
Za rok poskytování služeb chtějí zájemci od 234,7 do 310 milionů korun. ČTK o tom v tiskové zprávě informoval mluvčí společnosti Jiří Vondra. Společnost kvůli jiným veřejným zakázkám čelila několika pokutám od antimonopolního úřadu a ministerstvo financí po ní chce zpět 176 milionů z evropských dotací.
Nabídky podaly společnosti S&T CZ, Telefónica Czech Republic, konsorcium společností Hewlett - Packard a Atos IT Solutions and Services a sdružení společností COM PLUS CZ a Informática El Corte Inglés.
"Jejich nabídkové ceny na komplexní služby informačních technologií včetně inovativních investic po dobu deseti let se pohybují v rozmezí od 8 do 112,2 milionu korun za odkup stávajícího majetku informačních technologií Krajské zdravotní a v rozmezí od 234, 7 do 310 milionů korun za jeden rok poskytování služeb," uvedl Vondra s tím, že informační technologie pořízené Krajskou zdravotní z evropských dotací společnost neprodá.
Vedení společnosti otevřeno krabice s nabídkami dnes. Kdy je vyhodnotí, zatím ale není jasné. "Pravidla veřejné soutěže hovoří o takzvaném otevírání obálek, ale ve skutečnosti došla každá přihláška ve veliké krabici plné materiálů. Takže nedokážu v tuto chvíli odhadnout, jak dlouho bude hodnocení trvat,“ uvedl ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt. Cena má podle zadávací dokumentace mít hodnotu 55 procent výsledného hodnocení nabídky.
Krajská zdravotní má pět nemocnic a 6300 zaměstnanců. Největší tendr ve své historii vypsala začátkem března a chce v něm najít někoho, kdo převezme práci jejího současného Centra informačních technologií (CIT). Její cena v původním oznámení v úředním věstníku scházela a až později se ukázalo, že ji Krajská zdravotní odhaduje na 3,3 miliardy korun.
Firma je v posledních letech kvůli veřejným zakázkám často kritizována. Hned po zveřejnění tendru na IT se v médiích začaly objevovat názory, podle nichž je zakázka předražená a ví se dopředu, kdo bude vítězem. Podle regionální přílohy Mf Dnes stojí provoz CIT Krajskou zdravotní 90 až 120 milionů Kč ročně.
Firma měla s veřejnými zakázkami v minulosti problémy. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jí udělila pokuty 200.000 a 700.000 korun za problémy se zakázkami na šicí materiál za 50 milionů korun a přístrojové vybavení nemocnic za 420 milionů korun.
Navíc by měla společnost vracet 176 milionů Kč jako poměrnou část z evropské dotace. Podle ministerstva financí byla zakázka předražená o 96 milionů korun, dalších 80 milionů je sankce za pochybení.
ČTK
Zdroj: ČTK