Přeskočit na obsah

Expertka: ČR nebude rozhodovat o dalším osudu úmluvy o tabáku

Česká republika pravděpodobně nebude mezi 100 zeměmi, které budou v únoru 2006 rozhodovat o dalším osudu globální dohody o kontrole tabáku. ČTK to sdělila odbornice na léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková. Dnes vypršela lhůta pro uložení ratifikačních listin této dohody v sídle OSN v New Yorku. "ČR bohužel není mezi stovkou zemí, které to udělaly," uvedla.

Dohodu sice již koncem října schválila při jejím opětovném projednávání sněmovna, k ratifikaci je ale třeba souhlasu obou parlamentních komor. Senát dohodu už jednou neschválil. Na to, že postoj horní komory vystavil republiku výrazné mezinárodní kritice, upozornil při říjnovém projednávání dohody ve sněmovně vicepremiér Zdeněk Škromach (ČSSD), který tehdy dočasně vedl ministerstvo zdravotnictví. Senát kritizovali i zástupci českých i světových lékařských organizací.

Úmluvu podepsalo 192 zemí a stovka z nich ji už ratifikovala. Mezi jinými například i Slovensko a Německo. Úmluva podle odborníků přináší jen minimální úpravu kontroly tabáku: zavádí kontrolu prodeje, upravuje reklamu na tyto výrobky a zabraňuje pašování cigaret.

V Senátu byl jejím největším odpůrcem senátor ODS Jaroslav Kubera, který prohlásil, že EU je pokrytecká, když bojuje proti kouření a zároveň dotuje výrobu tabáku. Poukazoval také na státní příjmy z daní za prodej tabáku.

"Ratifikace a podpora Rámcové úmluvy o kontrole tabáku v Evropské unii je podmíněna podporou všech 25 členských zemí. Naše odmítnutí by tedy zkomplikovalo situaci celé EU," napsal předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi (ODS) šéf České společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jaroslav Blahoš, který jménem této společnosti o schválení dohody žádal.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…