Experti vidí jako přínos návrhy změn sítě zdravotnických zařízení
Nejpřínosnější pro rozvoj zdravotnictví jsou podle expertů návrh změn sítě zdravotnických zařízení a národní informační systém ke sledování efektivity zdravotnických nákupů. Jako nejškodlivější označili rozhodnutí soudu o povinnosti spádových nemocnic zajistit péči u porodů doma.
Novinářům to ve středu řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.
ČZF v projektu HEZR (Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví) dává ekonomům, manažerům, předním profesorům medicíny i zástupcům stavovských a pacientských organizací jednou za tři měsíce možnost, aby se vyjádřili k reformním opatřením.
"Změny v lůžkovém fondu jsou jednou z podmínek fungování zdravotní péče. Bez důkladné analýzy a plánu náhrady v péči ambulantní a domácí či sítě jednodenních chirurgií je to krok do neznáma," shodli se experti. Opatření by podle nich nemělo být plošné a mělo by respektovat potřeby regionu.
K národnímu informačnímu systému Vích upřesnil, že v něm poskytovatelé péče najdou referenční ceny pro nákupy zdravotnických přístrojů, materiálů a léků. "Je to určitě jeden z kroků, který může posílit sledování efektivity vynakládání prostředků, ovšem stále se vyhýbá nebo oddaluje řešení efektivních nákupů formou určení standardu a nadstandardu péče," shrnul připomínky Vích.
Experti se rovněž shodli, že riziko porodů doma je tak vysoké, že by měly být jen v nemocnicích. Současně radí zpříjemňovat anonymní nemocniční prostředí tak, aby rodičkám připomínalo domov.
"Nejde jen o vnější vzhled prostor, ale hlavně o chování a přístup personálu," řekl Vích a připomněl Centrum aktivního porodu na Bulovce, které ale už bylo zrušeno. Tuto možnost opět ženy budou mít - v úterý byly v jihlavské nemocnici otevřeny čtyři porodní pokoje, které se podobají obývacímu pokoji.
Před porody doma varují gynekologové a porodníci, jsou podle nich rizikové pro matku i dítě. O víkendu zemřel při porodu doma novorozenec, u něhož pak vyšetření odhalila srdeční vadu.
Výsledky hodnocení předává ČZF ministerstvu zdravotnictví, vládě a sněmovně. V příštím kole vystaví experti vládě "pololetní" vysvědčení, zhodnotí dva roky čtyřletého mandátu ve zdravotnictví a sociální sféře.
Projekt HEZR trvá tři roky, má podpořit diskusi odborníků a klíčových osobností ve zdravotnictví. Největší ocenění za předchozích 11 kol získalo zavedení standardů a nadstandardů ve zdravotnictví, nejhůře hodnoceno bylo proplácení regulačních poplatků kraji.
------
autor: Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK