Přeskočit na obsah

Experti varují, že za 20 let bude polovina Britů obézních

Až polovina britských mužů by mohla být v roce 2030 obézní v důsledku nedostatku tělesného cvičení, příliš kalorické potravy a stárnutí populace.

Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborné revue Lancet, podle níž by mohlo přibýt i obézních Britek, i když poněkud méně.

Magazín Lancet věnoval v posledním čísle obezitě několik studií a zdůraznil, že vlády musejí proti tomuto problému dělat mnohem víc, včetně zdaňování nezdravých potravin.

Pokud bude pokračovat nynější trend, přibude v Británii v příštích dvou desetiletích 11 milionů obézních dospělých a nadměrná váha bude postihovat 26 milionů Britů.

To by vedlo za tu dobu k 668.000 případům cukrovky navíc, stejně tak by přibylo 461.000 onemocnění srdce a 130.000 případů rakoviny.

Ve finančních nákladech by to znamenalo dvě miliardy liber (55 miliard korun) navíc, tedy asi dvě procenta nynějších výdajů v britském zdravotnictví.

V nejhorším případě by podíl obézních Britů vzrostl z nynějších 26 procent na 41 až 48 procent, u žen by nárůst byl z 26 na 35 až 43 procent.

Studie v Lancet se týkají i Spojených států a zaměřují se také na opatření proti růstu obezity. Vědci uznávají, že problém se týká celé společnosti od jednotlivců po výrobce, ale vlády musejí v boji s obezitou vést.

V důrazném úvodníku Lancet tvrdí, že dobrovolná opatření potravinářského průmyslu nejsou nedostatečná.

Vědci se vyslovují v boji s obezitou pro vyšší zdanění nezdravých potravin a sladkých nápojů, pro omezení reklamy na tyto produkty a pro zavedení jednoduchých upozornění v podobě dopravních semaforů na obaly s potravinami.

Podle Lancet by to ušetřilo peníze a zlepšilo zdraví lidí. Vědci také prosazují programy, které by odrazovaly děti od přílišného sledování televize, podporovaly tělesné cvičení a zdravou výživu ve školách a pomáhaly rodinám s obézními dětmi.

"Bez prevence a omezení rizikových faktorů obezity budou jednotlivé zdravotnické systémy zahlceny," konstatoval Lancet v úvodníku.

"Přesto jsou reakce vlády zatím zcela nedostatečné a spoléhají přespříliš na samoregulaci potravinářského průmyslu."


"Zatím se to vyvíjí tak, že lidé jsou pořád tlustší a nemocnější," řekl dnes v televizním rozhovoru profesor z Oxfordské univerzity Klim McPherson, který koordinoval studie o obezitě.

Kritizoval britskou vládu za to, že se zaměřuje jen na dobrovolné dohody s potravinářskými firmami. Ministři "jsou oslabeni svou ideologií" a příliš se obávají, že budou obviňováni, že zavádějí pečovatelský stát, řekl McPherson.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…