Experti radí, reformě zdravotnictví musí předcházet diskuse
Reformě zdravotnictví má podle pražského mezinárodního zdravotnického summitu předcházet diskuse, která povede ke shodě na nezbytných změnách. Zapojit se do ní mají všichni, kterých se budou týkat - vedle politiků také pacienti, zdravotní pojišťovny, zdravotníci či odboráři. Z tohoto pohledu v Česku reformy ještě nezačaly, řekl novinářům spoluorganizátor summitu Tomáš Macháček ze sdružení Reforma zdravotnictví - forum.cz.
"Domnívám se, že o reformě se nehovoří na správných místech. Potom už není až tak důležité, že ti, kteří o ní hovoří, spolu nemluví," shrnul. Zahraniční experti podepíší v úterý na závěr summitu Pražskou deklaraci. Mimo jiné se v ní obracejí na politiky, kterým připomínají, že jejich základní povinností je nevytvářet umělé překážky reformám.
O reformě v Česku mluví politici, byla tématem řady koaličních jednání na K9, zabýval se jí opakovaně sněmovní zdravotní výbor. Každým jednáním se v původním návrhu ministra Leoše Hegera (TOP 09) něco změnilo, takže v tuto chvíli není jasné, co přesně v textu je.
Ukázal to i spor mezi šéfem sněmovního zdravotního výboru Borisem Šťastným (ODS) a šéfkou zdravotnických odborů Dagmar Žitníkovou o paragraf 13 novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle Žitníkové zhoršuje postavení pacientů, dostanou jen tu nejlevnější péči, podle Šťastného naopak garantuje každému potřebnou péči. Normu má dnes na programu tripartita a v úterý ji projedná sněmovna.
Americký expert James Rice, který se třídenního summitu účastní, je přesvědčen, že zásadní je vytvořit prostředí, které bude reformám nakloněné. "Především jde o to, aby všichni, kteří mají zájem na změně, spolupracovali," zdůraznil. "Žádná tajemství, ale otevřenost k pacientům a všem, kterých se změna může týkat," dodal.
Pražská deklarace shrnuje v šesti bodech principy reforem. K rozlišení dobrých a špatných inovací je podle expertů zapotřebí arbitr, tím má být pacient, pojištěnec. Reformní snahy se musejí zaměřit na systém zdravotního pojištění, změny mají být postupné.
Například v Nizozemsku trvaly reformní změny 20 let a dalších deset prý potrvá jejich doladění. Sami nizozemští odborníci ale varují před kopírováním svých reforem. Podle nich neexistuje ideální model reformy. Nejužitečnější podle nich je vylepšovat to, co je. Při zavádění každé novinky radí nejprve prodiskutovat její dopady.
ČTK Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK