Experti posuzují, jak po roce 2020 zajistit leteckou záchranku
Leteckou záchrannou službu by mohl zajišťovat stát, buď ministerstvo obrany nebo vnitra, případně nezisková organizace státu, státní podnik či nezisková organizace krajů. V úvahu připadá i zachování současného modelu, kdy službu zajišťují soukromé firmy.
Ve skupině jsou zástupci ministerstev zdravotnictví, obrany, vnitra, financí, Úřadu vlády a asociace krajů.
Letecká záchranná služba je nyní zajišťována na deseti výjezdových základnách v Ostravě, Olomouci, Brně, Jihlavě, Liberci, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Ústí nad Labem, Praze a Plzni. Po jedné základně mají ministerstva obrany a vnitra, na osmi základnách působí soukromé subjekty Alfa-Helicopter s.r.o. a DSA a.s.
Stávající smlouva s nimi je platná do konce roku 2016. Ministerstvo zdravotnictví proto počátkem roku předložilo vládě ke schválení odůvodnění nové veřejné zakázky na osmi základnách v letech 2017 až 2024. Vláda její rozsah zmenšila poté, co resorty obrany a vnitra potvrdily, že zajistí provoz vrtulníků vedle základen v Praze a Plzni i v Českých Budějovicích a Brně. Zakázka tak bude pro šest základen na roky 2017 až 2020.
Expertní skupina se zatím sešla dvakrát, členové převzali dokumenty k přípravě stávající veřejné zakázky. Skupina provede analýzu a zhodnocení stavu, včetně počtu pilotů a pozemního personálu, a předpokládaného vývoje po roce 2020. Definovat má požadovaný rozsah služby a posoudit varianty způsobu jejího zabezpečení. Doporučit by také měla způsob financování. Výsledný návrh by měl být vládě předložen do 31. srpna 2016.
Zdroj: ČTK