Experti: Očkování proti pneumokokům může zachránit miliony dětí
Plošné očkování dětí proti pneumokokovým nemocem by ve světě zachránilo miliony životů. Na dnešním semináři v Praze to řekli experti Mezinárodní rady pro informovanost o pneumokokové hrozbě. Pneumokok způsobuje zápal plic, zánět mozkových blan nebo středního ucha. V Česku se každý rok potvrdí asi 400 případů pneumonií, 14 procent nakažených dětí mladších pěti let umírá. Zatímco 16 států Evropské unie už plošné očkování zavedlo, Česko s tím stále ještě otálí, řekla Pavla Křížová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
V ČR se očkují jen rizikové skupiny dětí, například s omezenou imunitou. Ročně jde podle dětské lékařky Hany Cabrnochové asi o tři až čtyři tisíce dětí. Plošné očkování se zatím odborníkům nepodařilo prosadit. Doporučuje ho přitom Světová zdravotnická organizace (WHO). Ministerstvo zdravotnictví považuje zavedení očkování proti pneumokokovi za prioritu, dříve než v roce 2009 k němu ale zřejmě nedojde.
"Trvalo roky, než jsme přesvědčili kolegy o potřebě očkování proti hepatitidě B a hemofilii," řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Podle něj bude třeba minimálně zdvojnásobit rozpočet na očkování, což není jednoduché prosadit. Od ledna 2008 bude zaveden systém sledování pneumokokových onemocnění v populaci, který by měl podat přesnější obraz o nemocnosti a potřebnosti vakcinace.
Pneumokokové nemoci není vždy lehké rozpoznat a rodiče i lékaři je mohou podcenit. Stalo se to například na začátku října na Benešovsku, kde v noci ve spánku zemřel tříletý chlapec poté, co ho propustili z nemocnice. Pokud dítě pneumokokovou nákazu přežije, mohou mu zůstat trvalé následky. Ve 2,5 letech onemocněl syn manželů Kalovských, nemoc přežil, ale ohluchl. Manželé následně založili občanské sdružení Nahlas, které informuje o pneumokokovi a prevenci proti němu.
Odborníci všem rodičům doporučují, aby nechali své děti proti pneumokokovi očkovat. Nejzranitelnější jsou kojenci a batolata. Rodiče by se ale měli rozhodovat zodpovědně a na základě všech dostupných informací. Myslí si to Jan Třasák ze sdružení Rosalio, které upozorňuje na negativa vakcinace. "Vakcíny proti pneumokokům mohou jednomu ze tří set dětí způsobit neurologické potíže," řekl Třasák. Rodiče by si podle něj měli vždy vyžádat příbalové letáky, které nejsou automaticky k dispozici.
Očkování proti pneumokokovi není levná záležitost, rodiče za jednu dávku zaplatí zhruba 1850 korun, potřebné jsou přitom čtyři dávky. Určitou částkou rodičům přispívají zdravotní pojišťovny ze svých preventivních fondů. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v říjnu rozšířila okruh dětí, jejichž rodičům přispěje částkou 800 korun na dávku. Snížila věkovou hranici ze dvou na jeden rok a zmírnila podmínku, že musí jít o dítě, které prodělalo za rok minimálně čtyři záněty dolních cest dýchacích.
Pneumokokové infekce jsou velkým problémem především v rozvojovém světě. Jen zápal plic tam způsobuje více úmrtí než AIDS, malárie a spalničky dohromady. Každoročně dochází v rozvojových zemích ke 150 milionům případů zápalu plic u dětí pod pět let, což představuje 95 procent všech nových případů na světě. Ročně pneumokokové bakteriální infekce zabijí 1,6 milionu lidí, z toho polovinu tvoří děti do pěti let.
Zdroj: ČTK