Experti:Nejpřínosnější pro zdravotnictví je přezkum projektu IZIP
Nejpřínosnější pro rozvoj zdravotnictví je podle expertů přezkoumání funkčnosti projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, do kterého Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dala za deset let 1,8 miliardy korun s DPH.
Přínosem je i to, že fakultní nemocnice začaly zveřejňovat čekací doby na operace. Nejhorší zprávou pak je to, že VZP je bez finančních rezerv. Novinářům to v úterý řekl výkonný ředitel neziskové organizace České zdravotnické fórum (ČZF) Michael Vích.
"Bude skvělé, podaří-li se objektivně posoudit kvalitu systému elektronických záznamů pacienta IZIP. Zatím však správní rada VZP ani kritici fungování IZIP nenabízejí odpověď na klíčovou otázku, jak to chtějí udělat," uvedl. Experti se podle něj shodli, že elektronizace je cestou vpřed, ale náklady na IZIP neodpovídají podle nich jeho funkčnosti.
Správní rada VZP tento týden rozhodla, že koupí dalších 46 procent akcií, aby získala majoritu 51 procent, tím i kontrolu nad projektem. Akcie koupí jen za podmínky, že skončí k pololetí příštího roku smlouva s firmou IZIP, která platí až do roku 2015.
K vyčerpání finančních rezerv VZP experti uvedli, že by bylo potřeba přezkoumat manažerské schopnosti vedení. "Při rozpočtu 150 miliard korun ročně by měla být schopnost ušetřit tři až pět procent bez nějakých výrazných manažerských zásahů," řekl Vích.
Experti viděli jako přínosné například také zákon o službě péče o dítě či postupné rušení kojeneckých ústavů a dětských domovů. Vyjádřili se i k vyřazení marihuany ze seznamu zakázaných látek, což uvolní cestu k jejímu státem kontrolovanému využití k léčbě.
ČZF v projektu HEZR (Hodnocení ekonomických a sociálních opatření ve zdravotnictví) dává ekonomům, manažerům, podnikatelům, předním profesorům medicíny, novinářům i zástupcům stavovských a pacientských organizací jednou za tři měsíce možnost, aby se vyjádřili k reformním opatřením. V posledních pěti kolech to jsou reformy ministra Leoše Hegera.
Nejpřínosnější opatření může mít až 300, nejhorší až minus 300 bodů. Za 11 kol se žádné opatření až na tyto krajní meze nedostalo. Výsledky hodnocení předává ČZF ministerstvu zdravotnictví, vládě a sněmovně.
Experti ocenili zveřejňování čekacích dob jako přínos k transparentnosti systému a omezení korupce. "Otázkou do diskuse je, zda naopak nemocnice, kde jsou čekací doby nejdelší, neposkytují nejkvalitnější zdravotní péči, a tudíž je o ně takový zájem, že nestačí poptávku uspokojit," poznamenal Vích.
Připomněl, že čekací doby na plánované operace jsou v Británii či USA běžné. Není v silách žádného systému poskytnout vše bez čekání.
K vyčerpání finančních rezerv VZP Vích uvedl, že souvisí s ekonomickou krizí a výpadky příjmu z pojistného, ale i s tlaky na straně výdajové. "Někteří experti považují za nevyhnutelné navýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané," shrnul Vích.
Projekt HEZR trvá tři roky, má podpořit diskusi odborníků a klíčových osobností ve zdravotnictví. Největší ocenění za předchozích deset kol získalo zavedení standardů a nadstandardů ve zdravotnictví.
Naďa Myslivcová
ČTK
Zdroj: ČTK