Expert EU: Internetové knížky přinesou zdravotnictví úspory
Projekt internetových zdravotních knížek (IZIP) přinese českému zdravotnictví velké úspory a stálo za to do něj investovat. Myslí si to evropský expert na oblast elektronického zdravotnictví v EU Karl A. Strötmann, který dnes na pozvání společnosti IZIP projekt představil novinářům. Proti projektu, do něhož vložila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) 300 milionů korun, vystupuje ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) podle něj je příliš drahý. Podle ministra mizely v projektu peníze pojištěnců na kontech členů ODS.
"To, o čem řada politiků na celém světě pouze mluví, že by chtěli svým občanům zabezpečit jednoduchý přístup k jejich zdravotnickým záznamům, se již v Česku děje," prohlásil Strötmann. Na objednávku Evropské komise provedl mezinárodní výzkumný institut Empirica porovnání deseti projektů v oblasti elektronického zdravotnictví. Studie posuzovala jejich ekonomické přínosy pro zdravotní systém.
V případě IZIP ekonomické přínosy loni poprvé převýšily náklady do projektu v daném roce vložené. Pokud poroste počet zúčastněných lékařů a pacientů stejně rychle jako dosud, tak podle studie již letos hodnota přínosů a úspor vyrovná součet všech dosud vložených nákladů a v roce 2008 přinesou elektronické knížky zdravotnímu systému minimálně 50 milionů eur (1,4 miliardy korun).
Podle Evy Novákové z tiskového oddělení VZP však nové vedení pojišťovny nezískalo jistotu o ekonomické prospěšnosti projektu v takové míře, jakou IZIP na základě studie společnosti Empirica prezentuje. "Přesto, že zmiňovaná studie hovoří o velmi pozitivní ekonomické návratnosti, bude VZP trvat na přesném doložení dat o konkrétních úsporách projektu," řekla Nováková.
Strötmann uvedl, že vstupní náklady IZIP jsou mimořádně nízké v porovnání s tím, že na zavádění internetových zdravotních karet v Německu je plánováno 1,5 miliardy eur (45 miliard korun).
Výkonný ředitel IZIP Tomáš Mládek dodal, že s růstem počtu internetových knížek klesá cena jednotlivé knížky. "První zdravotní knížka před sedmi lety stála 20 milionů, v roce 2002 pak 1850 korun, letos vyjde na 150 korun a v roce 2007 to bude 66 korun, jež společnost vydá na provoz jedné knížky," vyčíslil. V projektu je nyní 945.000 občanů, přes 8000 zdravotníků a 51 nemocnic.
Na projektu IZIP ocenil Strötmann komplexnost; zahrnuje lékaře všech odborností, nemocnice, lékárny i pacienty. "Také obsahuje klíčový faktor úspěchu, což je neustálý rozvoj systému," uvedl. S výjimkou Dánska, které srovnatelný systém vyvíjí deset let, mohou podle něj země EU Česku takto průkopnický systém závidět. Dánský projekt je určen pro komunikaci jen mezi lékaři, český mezi lékařem a pacientem.
Studie rovněž zjistila, že z výnosu projektu získá zhruba polovinu VZP -sdílení informací umožní předejít zbytečným návštěvám u lékaře a opakovaným vyšetřením, naopak je lepší předepisování léků. Lékaři a nemocnice mohou z celkových přínosů očekávat 35 až 40 procent, a to díky ušetřenému času a omezení zbytečných chyb. Na pacienty připadá deset procent přínosů, mimo jiné se vyhnou zbytečným vyšetřením.
Empirica analyzovala projekty z Německa, Švédska, Francie, Belgie, Dánska, Británie a Rumunska. Z belgického projektu by podle Strötmanna mohl být do českého přidán systém kontroly očkování. Z německého projektu je možno poučit se ve spolupráci nemocnic při zásobování léky. Britský projekt je propojen i se sociálními aspekty, zohledňuje stárnutí populace.
Zdroj: ČTK