Přeskočit na obsah

Expert: Alternativou klecí v ústavech nejsou jen léky

Alternativou ke klecovým lůžkům v ústavech nejsou podle Hynka Jůna z organizace Apla zvýšené dávky léků. Zklidnit agresivního klienta může třeba metoda fyzických úchopů. Jůn je jedním ze 40 odborníků, které v této metodě vyškolilo před několika lety ministerstvo práce a sociálních věcí a britské velvyslanectví. Metoda vyžaduje dostatečný počet personálu, který ale ústavům chybí. Ministerstvo podle odborníků dává na kvalitní péči v ústavech málo peněz. Jůn to řekl na konferenci o transformaci ústavní péče Pro změnu.

Financí na sociální věci je podle ředitelky Quip - Společnost pro změnu Mileny Johnové dostatek, problém tkví v jejich špatném přerozdělení. Podle zákona o sociálních službách peníze putují přímo klientům, kteří jimi platí za služby. Odborníci na psychiatrické a mentální poruchy ale už delší dobu ministerstvo upozorňují, že jejich klienti nemají často na příspěvky nárok nebo si nejsou schopni sami služby vybrat a objednat.

Na problematiku klecových lůžek a omezujících postelí s postranicemi v českých ústavech nedávno poukázala reportáž britské BBC. Ministerstvo odmítlo kritiku reportérů s tím, že ve zmiňovaných ústavech nejde o klece. Klecová lůžka se nesmějí v ČR používat, za nepřípustná je označila metodika již v červenci 2004. Postýlky s postranicemi však ministerstvo v nutných případech připouští. "Prioritou při používání těchto opatření je ochrana zdraví klienta, které je tak podle našeho názoru chráněno mnohem lépe než při aplikaci silných medikamentů," napsalo ministerstvo v reakci na reportáž BBC.

Podle Johnové je ale jedno, jestli se jedná o klece či postele s postranicemi. Princip je podle ní stejný. "Znám případy, kdy postižené děti tráví v těchto postelích 23 hodin denně sedm dní v týdnu, lidé v nich žijí i léta," řekla Johnová.

Klece považuje Johnová pouze za vrchol ledovce. Ústavní péči v ČR považuje za nehumánní a neefektivní. Lepší by podle ní bylo podporovat život postižených v jejich přirozeném prostředí. Skupina odborníků v čele s Quipem poslala na konci ledna ministru sociálních věcí Petru Nečasovi (ODS) otevřený dopis, v němž mu nabídla spolupráci při změnách systému. Počátkem února řekl mluvčí rezortu Jiří Sezemský ČTK, že ministerstvo dopis přijalo a bude se jím zabývat. Podle Johnové ale na psaní zatím nikdo nereagoval.

Zkušenosti s klecovými lůžky zmínili na konferenci například zástupci středočeských ústavů pro lidi s mentálním postižením. V roce 2005 se používalo ve středních Čechách 52 omezovacích lůžek, dnes už není podle Romany Kulichové z Krajského úřadu v celodenním provozu žádné. Středočeský kraj spravuje 24 ústavů s kapacitou 1400 lidí. V jednotlivých ústavních domech žije 15 až 120 klientů. Kraj prý transformaci ústavů podporuje, i jemu ale scházejí prostředky, jak na konferenci zdůraznil náměstek hejtmana Josef Vacek.

Pomoc s transformací ústavní péče nabídla české vládě také britská organizace spisovatelky Joanne Rowlingové Children's High Level Group. Pro aktivity ve střední a východní Evropě najala českého psychiatra žijícího v Británii Jana Pfeiffera. Zástupci britské organizace se už podle Pfeiffera sešli s lidmi z hlavních rezortů. Jejich reakce na nabídku prý byly většinou pozitivní. Ke konkrétní dohodě však nedošlo. Podle Johnové i Jůna organizace zatím nenavázala spolupráci s Quipem ani sdružením pro pomoc autistům Apla, které se podobným tématem zabývají.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…