Existují důkazy, že v Kosovu se pašovaly lidské orgány
Zprávy o tom, že kosovskoalbánští povstalci na konci 90. let prodávali orgány zabitých Srbů, mají reálný základ. Organizace monitorující dodržování lidských práv Human Rights Watch (HRW) v pondělí oznámila, že o pašování orgánů má určité informace a vyzvala k zahájení vyšetřování. Zástupci Kosova i Albánie veškerá obvinění odmítli jako zcela nepodložená.
S obviněním kosovských povstalců poprvé přišla bývalá žalobkyně haagského tribunálu Carla Del Ponteová, která o údajných zločinech napsala ve svých nedávno vydaných pamětech. V knize nazvané Lov: Já a váleční zločinci uvedla, že o prodeji orgánů se dozvěděla od "důvěryhodných novinářů".
Podle těchto zdrojů v červnu 1999, kdy po bombardování Srbska obsazovaly jihosrbskou provincii Kosovo jednotky NATO, bylo 100 až 300 lidí převezeno v nákladních vozech do severní Albánie. Šlo především o srbské civilisty, kterým prý lékaři v areálu u albánského města Burrel asi 90 kilometrů severně od Tirany odebrali vnitřní orgány.
HRW v pondělí oznámila, že má k případu nové informace, které obvinění z pašování orgánů ospravedlňují. Organizace ale neuvedla žádné podrobnosti.
"Objevila se vážná a věrohodná tvrzení, která se týkají hrozivých zločinů v poválečném Kosovu a Albánii," napsal v prohlášení zástupce HRW Fred Abrahams. Podle něj by nyní vlády v Prištině i v Tiraně měly zahájit vyšetřování.
Albánský premiér Sali Berisha ale řekl, že tvrzení o prodeji orgánů jsou "jako z detektivky Agathy Christie" a že už je řešily národní i mezinárodní úřady. "Carla del Ponteová mé vládě nikdy nepředložila v této věci oficiální požadavek," citoval Berishu zpravodajský portál BBC News.
V Kosovu dokonce úřady zvažují, že na bývalou šéfžalobkyni haagského tribunálu podají žalobu kvůli poškozování dobrého jména.
Zdroj: ČTK