Evropští onkologové rokují ve Vídni
VÍDEŇ - Evropští onkologové se včera sešli ve Vídni, aby rokovali o tématu, jehož aktuálnost je stále naléhavější: o rakovině tlustého střeva. Jde o nejčastější nádorové onemocnění v zemích Evropské unie, hned po leukémii a rakovině plic. Každý rok tu tato choroba postihne 280.000 lidí a 139.000 na ni zemře. České republice patří smutné prvenství v rakovině tlustého střeva v přepočtu na počet obyvatel. Ročně je zde nově evidováno 7500 případů tohoto onemocnění a více než pět tisíc lidí na něj zemře.
Evropská federace pro kolorektální rakovinu (EFR) založená vídeňskými experty svolala na toto téma do rakouské metropole kongres, na němž bude 250 evropských odborníků do soboty rokovat o mezinárodním boji proti této nebezpečné chorobě. To se shoduje i se základním určením EFR, která jako nezávislá organizace chce pomocí vědy, výzkumu, ale i školicích programů dát všem Evropanům stejnou šanci na léčbu rakoviny tlustého střeva.
"Včasná diagnóza rakoviny tračníku nebo konečníku existuje. Je účinná a levná," ujišťoval při zahájení kongresu předseda EFR Béla Teleky. Systematické sledování osob starších padesáti let by podle něj mohlo významně zvýšit šance na přežití u osob postižených touto chorobou. Choroba se totiž vyvíjí až deset let ze střevních polypů, které jsou zpočátku neškodné; ty je možno ve většině případů včas objevit a odstranit.
Podle Telekyho by se lidé nad 50 let měli nechat vyšetřit pomocí koloskopie, při níž se tlusté střevo prostřednictvím zasunovacího zařízení zkoumá vizuálně. Toto vyšetření by se prý mělo opakovat každých pět až sedm let. To, že mnoho pacientů v Evropě přichází s touto chorobou k lékaři příliš pozdě, prý dokazuje skutečnost, že úmrtnost do pěti let po zjištění choroby se pohybuje kolem padesáti procent.
Po Německu je Česká republika druhým státem, který zavedl bezplatné protinádorové prohlídky. Zapojila se do nich většina praktických lékařů. V České republice mají občané starší padesáti let od roku 2000 možnost nechat si bezplatně udělat test na rakovinu tlustého střeva, je však o něj malý zájem. Proto vyšetření podle české zdravotnické statistiky podstupuje jen 20 procent pacientů, kteří by se mu měli podrobit.
Jak uvedla generální tajemnice EFR Irene Khrerová, rakovina tlustého střeva představuje v Evropě druhou nejčastější příčinu úmrtí. Ženy prý postihuje v průměru v 72 letech a muže o pět let dříve. V 80 procentech případů chorobu údajně vyvolávají faktory v životním prostředí, životním stylu a výživě.
Českému národu patří v této chorobě smutné světové prvenství. V Česku na ní denně umírá 16 osob. Podle údajů Fóra zdravé výživy rakovina tlustého střeva a konečníku představuje 14,5 procenta všech nádorů u českých mužů a 10,4 procenta nádorů u žen. Nejvíce postihuje lidi nad 70 let, ale bohužel se tyto nádory objevují už i u adolescentů ve věku 15 až 19 let.
Zdroj: ČTK