Evropské státy hledají zdravotníky
Přes 6000 volných míst pro zdravotní sestry, pečovatelky a pečovatele se objevilo jen za poslední týden v systému EURES, který nabízí lidem v EU práci po Evropě. Zhruba 450 těchto nabídek zveřejnily země, které svůj pracovní trh občanům z nových států pětadvacítky zatím ještě ani částečně neotevřely.
S nedostatkem zdravotnického personálu se potýkají všechny vyspělé státy. Populace totiž stárne a nároky na péči se zvyšují. S rostoucím počtem seniorů se zvedá i poptávka po kvalifikovaném ošetřovatelském a pečovatelském personálu. Zdravotníci proto získávají v cizině často povolení k práci bez větších problémů. Někteří pracují i "na černo".
Německo hledalo v posledním týdnu prostřednictví evropského systému EURES celkem 301 vzdělaných sester a pečovatelek či pečovatelů. Rakousko jich chtělo získat 18, Norsko 129. Švýcarsko nabízelo jedno místo. "Zatím nevíme oficiálně, že by například Rakousko pracovní trh pro vybrané profese uvolnilo. Ale víme o tom, že zde pečovatelky mají zjednodušený režim získání pracovního povolení. Úřady jim to značně usnadňují," řekl náměstek ministra práce Čestmír Sajda.
Podle něj se nedá čekat, že by třeba Rakousko pro vybrané profese pracovní trh uvolnilo. Sajda dodal, že česká strana při oficiálních i neoficiálních jednáních téma volného pohybu pracovníků otevírá, rozhodnutí je ale na jednotlivých státech.
Lidé z Česka se mohou v EU volně ucházet o práci jen v Británii, Irsku, Švédsku, Španělsku, Portugalsku, Finsku, Řecku a nových zemích. Z ostatních států bariéry úplně odstranil Island. Částečně se otevřela Belgie a Francie, a to hlavně dělníkům a řemeslníkům. Itálie zvýšila kvóty pro zahraniční síly. Dánsko zjednodušilo administrativní řízení. Německo a Rakousko trvají na tom, že omezení zachovají do roku 2011.
Na německém serveru www.monster.de s nabídkou volných míst se denně objevují zhruba dva nové inzeráty, které hledají sestry a pečovatelky či pečovatele. V systému EURES za poslední týden 5400 nabídek pro sestry a pečovatelský personál zveřejnila Británie. Švédsko hledalo 45 zdravotnických pracovníků. V Belgii stáli zaměstnavatelé o 35 lidí, v Dánsku o 114, ve Finsku o 60, ve Francii pak o 55.
Podle výzkumu, který v loňském roce vypracoval Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, by se Česko mohlo v budoucnu potýkat s nedostatkem kvalifikovaných sil. Stojí totiž o lidi ve stejných oborech jako staré země EU. Tyto bohatší státy se svou situaci snaží řešit přilákáním pracovníků z nových zemí pětadvacítky. V Česku se již nyní pacientům často věnují slovenští lékaři a sestry.
Zdroj: ČTK