Eurobarometr: Čechy trápí zdravotnictví a inflace
Češi patří mezi spokojenější obyvatele Evropské unie, za největší problémy své země pokládají zdravotnictví a rostoucí ceny. Plyne to z výsledků celoevropského průzkumu veřejného mínění Eurobarometr, jehož výsledky byly zveřejněny. Se svým životem je podle něj spokojeno 82 procent občanů ČR, což je o pět procent více než celoevropský průměr. Zdravotnictví trápí 39 procent a rostoucí ceny 38 procent dotázaných.
Spokojenost Čechů s vlastní životní situací je podle Eurobarometru stabilní a v posledních třech letech se prakticky nezměnila. V EU žijí nejspokojenější lidé v Dánsku, Nizozemsku, Lucembursku, Švédsku a Finsku, kde součet odpovědí "velmi spokojen" a "spíše spokojen" přesáhl 90 procent. Naopak nejméně se svým životem jsou spokojeni lidé v Bulharsku a v Maďarsku.
V ČR jsou podle autorů průzkumu spokojenější lidé mladší, vzdělanější a spíše pravicově orientovaní.
"Zajímavé je, že oproti loňskému podzimnímu šetření se v Evropské unii obecně zhoršila očekávání na příštích 12 měsíců, ale v České republice se mírně zlepšila. Takže vlastně jsme optimističtější, co se týká představ o budoucnosti," řekl ČTK autor české národní zprávy Eurobarometru Pavel Ševera.
Růst cen, tedy inflace, je celoevropský problém a v průměru trápí 37 procent občanů EU. Pro Čechy se tato problematika stala závažnou až před dvěma lety. Ještě na jaře 2006 ji zmínilo jen 12 procent lidí, loni na podzim to bylo 42 procent.
Naproti tomu zdravotnictví je typicky český problém, tvrdí Eurobarometr. Už přes dva roky trápí přibližně 40 procent občanů, což je podle autorů průzkumu zřejmě způsobeno dlouhodobou a intenzivní politickou i veřejnou diskusí i nedávnou úpravou financování zdravotní péče.
Občany v České republice také trápí kriminalita, kterou zmínilo 24 procent dotázaných. Pětina respondentů poukázala na problematiku důchodů. Od roku 2004 kleslo z 54 procent na 13 procent množství lidí, kteří mezi nejdůležitější problémy zařadili otázku nezaměstnanosti.
Výzkum také ukázal, že ve většině členských zemí hodnotí tamní občané domácí situaci hůře než situaci ve zbytku EU. Češi tak nejsou výjimkou, když 81 procent z nich kritizuje své údajně vysoké životní náklady. Kvalitu svého života jako horší než jinde v EU kritizovalo 62 procent občanů ČR. Také českou ekonomickou situaci označilo 63 procent dotázaných Čechů za špatnou, což je ale pozitivní skok z loňských 72 procent.
Eurobarometr zjišťuje nálady obyvatel všech členských zemí Evropské unie, v České republice byl průzkum prováděn už poosmé. Letos se sociologové v ČR ptali od 2. do 17. dubna 1014 respondentů.
Zdroj: ČTK