Přeskočit na obsah

EU v uprchlické krizi selhala, tvrdí Lékaři bez hranic

Evropská unie nedokázala čelit humanitárním potřebám uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů v Evropě a podmínky těchto lidí ještě zhoršila. S touto ostrou kritikou na adresu osmadvacítky přišla mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic. V čerstvě zveřejněné zprávě nazvané Překážky na cestě do Evropy se zabývá důsledky údajně restriktivní politiky EU během uprchlické krize v roce 2015.

„Nejenže Evropská unie a evropské vlády selhaly v řešení krize, ale také aktivně zhoršily podmínky tisíců zranitelných mužů, žen a dětí. Tím, že se soustředily na politiku odstrašování a že jejich reakce na humanitární potřeby prchajících lidí byla chaotická,“ uvedl Brice de le Vingne, ředitel operací Lékařů bez hranic.

Dokument podle Lékařů bez hranic vznikl na základě svědectví pracovníků organizace, pacientů a lékařských dat sesbíraných v průběhu celého loňského roku. Podrobně prý ukazuje humanitární dopady různých kroků Evropy a popisuje, jak evropské „zdi“ přinutily Lékaře bez hranic a další humanitární organizace radikálně zvýšit své aktivity u vstupních míst do Evropy.

Ještě nikdy v historii neměli Lékaři bez hranic v Evropě tolik zdravotnických a humanitárních projektů a pracovníků. Nikdy dříve nemuseli mobilizovat na moři pátrací a záchranné lodě, podotkla organizace.

„To, že lidé hledají bezpečí a lepší život v Evropě, není nový fenomén… Naopak, je znám mnoho let. Ale na počátku roku 2015, kdy se Středozemní moře proměnilo v masový hrob, jsme dospěli k rozhodnutí, že tomu nemůžeme přihlížet ze břehu. V roce 2016 musí evropské země zvážit, jakou cenu platí lidé za jejich rozhodnutí, musí přijmout zodpovědnost a poučit se ze svých chyb,“ zdůraznil ředitel operací de le Vingne.

Žádná lodní doprava, jen ploty s ostnatým drátem

Zpráva popisuje překážky, které EU a evropské vlády postavily do cesty více než jednomu milionu lidí, z nichž většina utíká před válkou a perzekucí. Státy například neposkytují žádné alternativy k nebezpečnému překonávání moře, stavějí ploty s ostnatým drátem a stále mění administrativní a registrační procedury.

V Itálii a Řecku jsou navíc neadekvátní podmínky v přijímacích centrech. Lékaři bez hranic jsou humanitární a zdravotnickou organizací, která se snaží zmírnit důsledky restriktivní politiky na zdraví a životy pacientů a která nemůže vyřešit celosvětovou krizi vysídlených lidí, upozornila organizace. Její pracovníci poskytli více než 100 000 zdravotnických a psychologických konzultací a sestavili reprezentativní seznam důsledků těchto překážek na zdraví lidí.

„Rozumíme obavám a emocím, které takzvaná uprchlická krize vyvolává ve společnosti. Lékaři bez hranic jsou humanitární a zdravotnickou organizací a naším posláním je zmírňování lidského utrpení a poskytovaní zdravotní péče. Snažíme se také informovat o krizových situacích a podnítit veřejnou debatu o úctě k lidem a lidskému životu,“ podotkl ke zprávě Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.

CELÝ ČLÁNEK ZDE

Oslavujete teroristy, zlobí se Židé na Lékaře bez hranic

 

 

 

 

Zdroj: čt 24

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…