EU se na zásobách antivirotik neshodla
Evropská unie nevytvoří společné zásoby antivirotických léků, které by mohly pomoci při zvládání náporu případné chřipkové pandemie. Nadšení pokleslo poté, co se ukázalo, že v unijním rozpočtu nejsou na tento účel peníze.
“Princip podpořila většina členských států, ale ministři nebyli s to dospět k dohodě," litoval komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Markos Kyprianu. "Společné zásoby by mohly posílit obranu EU před pandemií, hlavně v raném stádiu. Ale debata ukázala, že chybí shoda. Odpovědnost za vytvoření dostatečných zásob antivirotik, zejména pro nejzranitelnější obyvatele, plně spočívá na národních úřadech," dodal.
Zásoby antivirotik pro dosud hypotetický případ, že by virus ptačí chřipky zmutoval do podoby snadno přenosné na člověka, si chystají jednotlivé členské státy. O společných zásobách, které by mohly sehrát doplňkovou roli, se v EU debatuje od chvíle, co se ptačí chřipka přenesla z Asie do Evropy. Ale ve zdravotnictví nemá evropská exekutiva žádné kompetence, komisař mohl jen čekat na pověření od členských států.
Strategickou rezervu EU měly tvořit tři miliony dávek antivirotik v ceně 23 až 45 milionů eur. Ale tento výraz solidarity by státy musely uhradit z vlastní kapsy, protože spolufinancování z pokladny EU neumožňují stávající předpisy, ani stav rozpočtu.
"Nešlo ani tak o to, kolik by to členské státy stálo. Ale pokud mělo jít o přidanou hodnotu z EU, pak by se na to měly najít prostředky v rozpočtu EU," uvedla o vyznění debaty zástupkyně českého velvyslance Jana Reinišová.
Česká vláda před časem rozhodla o zdvojnásobení zásob, pokrývajících donedávna šest procent populace. Na dvacet procent, doporučovaných Světovou zdravotní organizací, by se ČR měla dostat koncem příštího roku.
Zdroj: ČTK