Přeskočit na obsah

EU přispěla na sexuální výchovu v ČR

V Libereckém kraji se rozjíždí první projekt v Česku, který se s pomocí Evropské unie zaměřuje na sexuální výchovu žáků základních škol a klientů dětských domovů a diagnostických ústavů. Projekt vznikl, aby se mládež dozvěděla od učitelů a vychovatelů o sexu více než dosud a vyhnula se například pohlavním chorobám. Vzdělávací program pro pedagogy začne letos v únoru a skončí v polovině příštího roku. Novinářům to včera řekla autorka projektu Monika Schleiderová.

"Z výzkumů Sexuologického ústavu vyplývá, že ve škole získalo informace o sexu jen deset procent dívek a ještě méně chlapců. Velmi málo s nimi o sexu hovoří i rodiče," uvedla Schleiderová. Žáci osmých a devátých tříd mají údaje o sexu hlavně od kamarádů, z knížek, časopisů a internetu. Tam se ale někdy objevují omyly a dezinformace.

Projekt vznikl na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Liberci. Patří do něj 40 víkendových seminářů pro 600 pedagogů. Vyškolí je odborníci na psychologii, gynekologii, sexuologii, epidemiologii a hygienu. Náklady na projekt přesahují 4,5 milionu korun, Evropská unie zaplatí tři čtvrtiny a zbytek půjde ze státního rozpočtu.

"Učitelé občanské a rodinné výchovy nebo přírodovědy se o semináře velmi zajímají již nyní. Věříme i ve velkou účast vychovatelů z dětských domovů a diagnostických ústavů. Jejich klienti totiž od rodičů nedostávají o sexu téměř žádné informace," uvedla Schleiderová. Podle ní například na Frýdlantsku začínají s pohlavními styky již třináctileté a čtrnáctileté děti, což potvrdily odpovědi v dotaznících. Žáci by proto měli o sexu vědět vše důležité již v osmé třídě.

Projekt se soustřeďuje i na osvětu ohledně AIDS, žloutenek a dalších sexem přenosných nemocí. Kondom si v Česku navléká před prvním pohlavním stykem asi jen třetina chlapců. "Na testy na viry HIV chodí i šestnáctiletí a mladých lidi na vyšetření přibývá vždy po letních prázdninách," upozornil ředitel liberecké krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. Dodal, že vzdělání ovlivňuje lidské zdraví více než například životní prostředí.

Cílem seminářů kromě jiného je, aby pedagogové ztratili ostych a nebáli se před mládeží říkat slova jako penis nebo vagína. "Zjistili jsme také, že některé učitelky považují antikoncepci za potratovou metodu. Semináře takové nedostatky ve vědomostech odstraní," shrnula Schleiderová.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…