Přeskočit na obsah

EU ponechá cestovní omezení kvůli nákaze v pravomoci členů

Lucemburk - Takzvaná prasečí chřipka představuje potenciální celosvětovou hrozbu, přesto EU nebude zavádět koordinovaný celoevropský zákaz cest do Mexika, které je epicentrem nemoci. Na těchto závěrech se dnes na mimořádném zasedání v Lucemburku dohodli ministři zdravotnictví EU. Ponechali na jednotlivých členských státech, jaká opatření včetně cestovních omezení přijmou. Podle české ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové, která vedla debatu za české předsednictví, se však většina států zatím nerozhodla přistoupit k cestovním omezením.


Ministři se také shodli, že EU musí nadále koordinovat boj proti nákaze, a to sdílením informací, prací na vývoji nové vakcíny a v případě potřeby i vzájemným poskytnutím účinných antivirotik jako Tamiflu. V této souvislosti ministři konstatovali, že EU je na potenciální pandemii dobře připravená a že zatím neexistují důkazy o tom, že by si nákaza mohla vyžádat příliš velký počet lidských životů.

Asi nejočekávanějším výstupem dnešní schůzky je rozhodnutí, že EU nevyjde vstříc původnímu požadavku Paříže, která chtěla zakázat lety do Mexika na celoevropské úrovni. Dokument, který dnes ministři schválili, totiž říká, že "příprava a reakce na zdravotní rizika v rámci EU je v pravomoci členských států". Členské země tak budou mít jako doposud v případě zavádění cestovních omezení prostor pro samostatný postup.

Ministryně Filipiová však dnes řekla, že většina členských zemí se k tomuto kroku zatím nehodlá uchýlit. Nezaregistrovala jsem, že by nějaké státy k tomu zákazu chtěly vyloženě dramaticky přistoupit, řekla ministryně na dotaz ČTK. Upřesnila ale, že se na toto téma povedou v rámci EU další jednání.

Zavádění cestovních omezení, která by pro provozovatele leteckých společností znamenala rušení letů do oblastí postižených chřipkou, by podle odborníků měla velké sociální i ekonomické dopady. Dopravní infrastruktura v EU je totiž velmi propojená a pokud by se jeden stát rozhodl zakázat lety do nějaké oblasti, ovlivnilo by to i dopravu a cestovní ruch v dalších členských státech a nejen v nich.

Cestovní omezení původně ve středu navrhla Francie. Daniel Klačko, státní tajemník slovenského ministerstva zdravotnictví, ale novinářům řekl, že Paříž dnes zjemnila svůj požadavek. Francouzská ministryně Roselyne Bachelotová-Narquinová podle něj dnes zdůrazňovala, že je třeba postupovat koordinovaně a že zřejmě ani Paříž zatím nebude cestovní omezení zavádět. "Francie sama se vyslovila proti tomu, aby státy v této otázce postupovaly individuálně," řekl Klačko.

Proti celounijnímu omezení cest se již několikrát postavila Evropská komise i české předsednictví unie. Cestovní omezení nepodporuje ani Světová zdravotnická organizace (WHO), která dnes ohodnotila současnou situaci pátým stupněm pandemického rizika ze šesti. Zákazy letů do Mexika nepodporuje ani evropské zdravotnické centrum ECDC. Odborníci totiž argumentují, že podobný zákaz je zbytečný, protože virus se už do Evropy stejně dostal.

Schůzka ministrů, které se zúčastnili i zdravotničtí experti, se také zabývala přípravou na případné vypuknutí pandemie. "(Ze strany expertů) zaznělo, že Evropa je nejlépe připravenou oblastí světa na případnou pandemii. Není tedy důvod k panice," uvedla Filipiová. "Na druhé straně je samozřejmě ale na místě ostražitost. Situace se vyvíjí velice rychle," dodala a zdůraznila, že takzvanou prasečí chřipku nelze podceňovat, protože proti ní lidské tělo nemusí mít protilátky.

Dle Filipiové i eurokomisařky pro zdravotnictví Androully Vassiliouové, která se dnešního jednání účastnila, zatím nejsou náznaky toho, že by si nákaza v příštích dnech a týdnech vyžádala příliš vysoký počet obětí. Pacienti totiž dobře reagují na podávání antivirotik Tamiflu a Relenza a postižené země rychle přijímají potřebná opatření.

Nový virus se poprvé objevil právě v Mexiku, kde podle dostupných zpráv prokazatelně podlehlo sedm osob. Další oběti se testují. Podle evropského zdravotnického centra ECDC je nyní ve světě 174 pacientů s novou chřipkou, 19 z nich pak v zemích EU.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…