EU chce více zdravého jídla do škol
Evropská unie vyrazila do boje s dětskou obezitou. Každým rokem totiž v EU přibývá asi 400 000 dětských "tlouštíků". Celkem jich jsou již více než tři miliony a další miliony školáků mají nadváhu. Změnit by to měla opatření, která v současnosti Brusel připravuje a jež se mimo jiné mají dotknout i škol.
Podle návrhu Evropské komise se uvažuje i o tom, že by ve školách bylo k mání, zdarma nebo za dotované ceny, ovoce, zelenina a pitná voda. Změny by se dotkly i personálu školních jídelen. Ten by musel prodělat školení o tom, jak vařit zdravě a hlavně dietně.
Zatím není vůbec jisté, že iniciativa Bruselu skončí nějakým nařízením. Evropští politici však počítají i s tím, že se inspirují u jednotlivých členských států EU. Vzorem by mohla být Velká Británie, kde tažení proti nezdravým potravinám ve školních jídelnách začalo již před delší dobou.
Zapojil se do něj i "televizní kuchař" a jedna z největších britských celebrit Jamie Oliver, který vyrobil televizní seriál o tom, co se dá uvařit zdravého s minimální částkou, jež je na na školní obědy vyčleněna.
Vláda poté dotaci na školní stravu zvýšila, ale určila, že nové prostředky se smějí utrácet jen za ovoce, zeleninu a ryby. Kromě toho ministr nařídil, aby ze stolů zmizely slánky a láhve s kečupem a majonézou. Tyto přísady smějí nyní děti dostat jen v sáčcích s jednou porcí. Podobně by mohly časem vypadat všechny školní jídelny v celé Evropské unii.
Obezita však netrápí jen evropské děti, nýbrž i dospělé. S tloušťkou se potýká asi 27 procent mužů a 38 procent žen v rámci celé unie.
Zdroj: ČTK